Pravidelný týdenní komentář k trhu

02.12.2011 | , Atlantik FT
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

...

...

Společný krok centrálních bank Anglie, Japonska, Kanady, Švýcarska, EU v čele s americkým FEDem odstartoval pozitivní reakci trhu, která přinesla korekci předešlého silného propadu. Index PX uzavřel týden na úrovni 888 bodů, což mezitýdenně představovalo růst o 5,4 %. Investoři se zaměřili nejen na společné prohlášení výše zmíněných centrálních bank, ale i na snížení úrovně povinných minimálních rezerv v Číně o půl procentního bodu, což je monetární uvolnění v Číně poprvé od konce roku 2008. Další zajímavé zprávy přišly z USA v podobě makroekonomických dat, která se vyvíjela překvapivě dobře. Solidní výsledky v průběhu týdne byly završeny pozitivním číslem z měsíční nezaměstnanosti, která především v relativním vyjádření významně poklesla na 8,6 z 9,0 % při očekávání 9,0 %.

 

Nesmíme opomenout ani další probíhající diskusi na úrovni evropských politických špiček, kde přinejmenším z dosavadních zpráv je patrný alespoň nějaký společný pohled. I když německá kancléřka Merkelová nadále tvrdě brání nezávislost ECB či vydávání eurobondů při dávání důrazu na fiskální disciplínu členských zemích. Zástupci eurozóny se shodly na uvolnění pomoci Řecku, která je blokována od září. Nicméně jasnější a konkrétnější kroky nebyly oficiálně prezentovány. Na trhu se objevila i z našeho pohledu prozatím spekulace o dohodě nad půjčkou ECB do MMF či aspoň na shodě nad případným technickým scénářem. Podobné kroky mohou navrátit na trhy jistou míru optimismu.

Z domácích zpráv nás v týdnu zaujalo snížení výhledu na rating českého bankovního sektoru ze stabilního na negativní od ratingové agentury Moody´s. Důvodem je podle Moody's jednak obecně se zhoršující ekonomická situace, dále však i možný rostoucí tlak na převod kapitálu do mateřských bank v západní Evropě. Česká národní banka v reakci na krok Moody's uvedla, že přesun kapitálu z českých bank do rukou zahraničních vlastníků je přísně kontrolován a že český bankovní sektor je schopen odolat i při scénáři výrazně negativního vývoje ekonomik.

Nejvíce rostoucí akcií v tomto týdnu byly akcie Erste Group (+16,1 %, 334,2 Kč). Bankovní sektor reagoval pozitivně na výše zmíněné zprávy o koordinované pomoci ze strany centrálních bank i na další pozitivní komentáře jak politického tak ekonomického charakteru. Je nutné rovněž připomenout, že v minulých týdnech patřila právě Erste Group k nejvíce negativně reagujícím akciím. Naopak nejvíce klesajícím titulem byl KIT Digital (-6,1 %, 178,5 Kč). Titul koriguje předešlé růsty, kdy především v zámoří na titulu operuje poměrně razantní prodejce. Fundamentální zprávy jsou spíše z pozitivního teritoria ve smyslu navázání nové spolupráce s významnými partnery. Na trhu může přetrvávat (14 dní) jistý nepříznivý psychologický efekt z prodeje akcií KIT Digital společností KIT Media, jejímž vlastníkem je generální ředitel pan Tuzman, nicméně ten dle zprávy pro americkou SEC není příjemcem získaných prostředků.

Příští týden bude ve znamení summitu eurozóny, kde se bude opětovně diskutovat přístup při řešení současné dluhové krize (pátek). Právě toto setkání bude trhy očekáváno a může přinést největší kurzotvornou zprávu. Právě nervozita a případné spekulace či úniky informací nad tímto zasedáním mohou na trzích nechávat volatilní obchodování, ale domníváme se, že aktuálně je trh spíše naladěn pozitivním směrem, který by měl přetrvat i v příštím týdnu.

Z makroekonomické scény očekáváme, že investoři budou sledovat pravidelná měsíční data z USA v podobě pondělní ISM služeb (oček. 53,5 z 52,9 bodu) a změnu ve firemních objednávkách (oček. -0,3 z +0,3 %). V pátek pak bude zveřejněn index spotřebitelské důvěry univerzity v Michiganu (oček. 65,5 z 64,1 bodu). V Evropě se bude sledovat očekávání na snížení sazeb ECB (čtvrtek) ze současných 1,25 na 1,00 %. Zajímavá data budou chodit rovněž z Německa, kde nás čekají například podnikové objednávky (úterý) či průmyslová produkce (středa).

Autor článku

Milan Vaníček  

Články ze sekce: INVESTICE