...
Změna počtu nezaměstnaných (nonfarm payrolls) – listopad 2011
skutečnost: |
120 000 |
|
očekávání: |
125 000 |
|
předchozí: |
100 000 |
(revize z 80 000) |
Americké firmy v listopadu vytvořily 125 tis. nových míst, což naplnilo očekávání (125 tis.). Ovšem stejně jako v předchozích měsících byly opět masivně revidovány směrem nahoru předchozí výsledky – říjen (na 100 tis. ze 80 tis.), září (na 210 tis. ze 158 tis.).
Průměrná tvorba nových míst za posledních 6M je 120 tis. a listopadové výsledky výrazně nevybočují z trendu. V listopadu nová pracovní místa vznikala především v sektoru služeb (146 tis.). Dominantní byly dva obory – doprava a velkoobchod (58 tis.) a maloobchod (50 tis.). Opakovaně (3 měsíce v řadě) silná tvorba míst v maloobchodě pravděpodobně odráží, že spotřebitelská poptávka zůstává solidní a bude jedním z klíčových faktorů, který pomůže americké ekonomice se na přelomu roku vyhnout stagnaci či dokonce poklesu. Tradičně silným oborem z hlediska přijímání nových zaměstnanců zůstalo zdravotnictví (27 tis.). Zaměstnanost v průmyslu (2 tis.) stagnovala, ve stavebnictví pokračoval setrvalý pokles (-12 tis.). Vedle toho ve veřejném sektoru pokračovalo silné propouštění (-20 tis.), a to především na úrovni lokálních vlád a samospráv. Zaměstnanost ve veřejném sektoru téměř nepřetržitě klesá 3 roky.
Míra nezaměstnanosti v listopadu nečekaně klesla na 8,6 % z 9,0 %, nižší byla naposledy v únoru 2009. V letošním roce se nezaměstnanost dosud držela kolem úrovně 9,1 % a listopadový propad představuje dramatickou změnu. Ovšem větší část poklesu míry nezaměstnanosti není způsobena přechodem nezaměstnaných do zaměstnání, ale odchodem z trhu práce s tím, že nezaměstnaní přestali aktivně hledat práci. Míra participace (podíl zaměstnaných a aktivně hledajících zaměstnání) dál klesá a drží se na nejnižších úrovních za posledních 30 let.
Samostatnou kapitolou se v posledních třech měsících stávají masivní revize směrem nahoru, které vnáší velkou nejistotu do údajů z trhu práce a ztěžují analýzu. Například výsledek za září byl postupně revidován ze 103 tis. na 210 tis. a za srpen dokonce z 0 tis. až na +104 tis. Jenom dnes zveřejněné revize za měsíce září a říjen kumulativně představují nových 72 tis. pracovních míst, což téměř odpovídá hodnotě za jeden měsíc.
Poslední data z ekonomiky, a to jak na úrovni předstihových ukazatelů (indexy ISM), tak tvrdých dat o spotřebitelské poptávce či trhu práce, ukazují, že obavy z recese v nejbližších měsících jsou v případě americké ekonomiky výrazně zažehnány a nejpravděpodobnějším scénářem je pokračující pozvolný růst.
Reakce finančních trhů byla minimální. Evropské akcie (Eurostoxx50) si bez reakce udržely ranní zisky na úrovni 1,7 %. Americké akcie otevřely s růstem o 0,7 %. Výnosy amerických dluhopisů nereagovaly vůbec. Pouze dolar k euru vzrostl mírně o 0,3 % na 1,346 USD/EUR.