Akciové indexy ve Spojených státech procházejí obdobím zvýšené volatility. Neustále jsme svědky prudkých pohybů jedním či druhým směrem, které hrají na nervy krátkodobým spekulantům. Pro dlouhodobého investora je však značná rozkolísanost trhů vítanou zprávou, protože mu mnohdy poskytne řadu zajímavých investičních příležitostí, kterých by se za stabilní situace nedočkal. Následující řádky se zaměří na hledání investičních příležitostí v rámci vybraných amerických akciových indexů sestavovaných společností Russell Investments.
V první části se zaměříme na akcie rozdělené podle kritéria tržní kapitalizace, která vyjadřuje tržní hodnotu akciové společnosti. Na jejím základě se pak společnosti rozdělují podle velikosti na large caps, mid caps a small caps. Následně budou jednotlivé akciové indexy (Russell 1000 Index – large cap akcie, Russell Midcap Index – mid cap akcie, Russell 2000 Index – small cap akcie) prozkoumány z hlediska základních hodnotových ukazatelů P/E, P/B, P/CF a DY (Cena/zisk na akcii, cena/účetní hodnota, cena/cash flow, dividendový výnos). Výsledkem bude relativní srovnání, které naznačí, jaké akcie by měl investor preferovat z hlediska tržní kapitalizace při investování v USA.
Obrázek 1: Srovnání indexů z pohledu ukazatele P/E (Zdroj: Bloomberg)
Na obrázku 1 je znázorněn ukazatel P/E Russell 1000 Indexu v porovnání s P/E Russell Midcap Indexu a Russell 2000 Indexu. Dále jsou zde uvedeny průměry od roku 1995. Z obrázku je zřejmé, že při relativním porovnání indexů z pohledu ukazatele cena/zisk na akcii (P/E) se aktuálně jeví jako nejatraktivnější akcie firem s velkou tržní kapitalizací (Russell 1000 Index). Nenacházíme se sice na tak nízkých úrovních jako v roce 2009, nicméně stále jsme výrazně pod dlouhodobým průměrem.
Obrázek 2: Srovnání indexů z pohledu ukazatele P/B (Zdroj: Bloomberg)
Na obrázku 2 je zachycena stejná situace, jen z pohledu ukazatele cena/účetní hodnota na akcii. Na první pohled je zřejmé, že situace je v průběhu historie odlišná. I v tomto případě se ovšem aktuálně nacházíme výrazně pod dlouhodobými průměry a i zde je zřejmé, že akcie velkých společností jsou v relativním porovnání nejlepší volbou.
Obrázek 3: Srovnání indexů z pohledu ukazatele P/CF (Zdroj: Bloomberg)
Obrázek 3 je opět obdobou předchozích. Zde je ovšem zachycen ukazatel cena/cash flow na akcii. I v tomto případě se large caps jeví jako nejlepší volba. Hodnoty obou ukazatelů jsou výrazně pod dlouhodobým průměrem.
Obrázek 4: Srovnání indexů z pohledu ukazatele DY (Zdroj: Bloomberg)
Poslední obrázek zachycuje dividendový výnos jednotlivých indexů a jejich vzájemné porovnání. Zde situace není tak jednoznačná jako v případě výše uvedených třech indikátorů. Aktuální hodnoty jsou na dlouhodobém průměru.
Z výše uvedených grafů plyne, že pokud se investor rozhodne za současné situace nakupovat akcie ve Spojených státech, potom by měl hledat investiční příležitosti spíše v oblasti akcií s velkou tržní kapitalizací (large caps). V relativním porovnání s akciemi mid caps a small caps se jeví jako nejatraktivnější volba. Další variantou může být přímo nákup samotného Russell 1000 Indexu pomocí ETF (Exchange-traded fund; například Russell 1000 Index Fund (IWB)). Tato varianta přichází v úvahu v situaci, kdy dlouhodobý investor hodlá nakupovat akcie v USA, ale nemá čas či potřebné znalosti k výběru individuálních akcií. Potom může zvolit diverzifikované portfolio akcií v podobě Russell 1000 Indexu, které obsahuje přibližně 1000 největších firem v USA.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.