...
HDP – 3Q /11
Česká ekonomika v 3Q 2011 poklesla o 0,1 % q/q a meziroční růstu zpomalil na 1,2 % (2,0% v 2Q), statistický úřad snížil svoje předběžné odhady (0,0 % q/q; 1,5 % r/r) zveřejněné 15. listopadu. Struktura růstu naopak žádné výrazné překvapení nepřinesla. Zdrojem celkového růstu se stal pouze zahraniční obchod (příspěvek k meziročnímu růstu 3,2 procentního bodu), naopak propad domácí poptávky růst v souhrnu snížil o 2 procentní body. Slabá stále zůstává spotřeba domácností (-0,5% q/q; -0,4% r/r), kde výrazným faktorem zůstává negativní sentiment, fundamenty se sice jenom pozvolna, ale přece vyvíjí opačným směrem (reálné mzdy +0,7% r/r; zaměstnanost +0,1% r/r). Fiskální škrty se projevují i zrychlujícím se poklesem výdajů vlády (-3,0% r/r vs. -1,0% v 2Q). Opatrnost se projevuje i v podnikovém sektoru a celkové investice klesly o 6,6% a to především kvůli výraznému propadu tvorby zásob. Fixní investice klesly o 0,5%, když klesly hlavně investice do strojů a staveb. Slabou investiční poptávku naznačovaly data z průmyslu a zahraničního obchodu, přesto pokles je razantnější než jsme čekali.
V běžných cenách HDP dosáhl 957,8 mld. korun a meziročně vzrostl o 1,1% . Cenovou hladinu měřeno deflátorem (-0,1 % r/r) snižoval vývoj směnných relací v zahraničním obchodě.
I díky očekávanému dalšímu zpomalení ve 4Q (-0,1% q/q; +0,5% r/r) růst české ekonomiky za celý letošní rok by měl dosáhnout 1,6% po růstu 2,6% v roce 2010. Příští rok asi přetrvá opatrnost spotřebitelské poptávky, obezřetné také budou firmy i banky (úvěry), což utlumí investiční poptávku. Současně vypadne kladný efekt exportu kvůli riziku recese v západní Evropě a celkový růst české ekonomiky v příštím roce očekáváme mírně negativní (-0,4%). Ovšem rostou hlavně rizika na straně prohloubení poklesu.
Inflace – listopad
Inflace v listopadu dále zrychlila na 2,5% z 2,3% v říjnu a je nejvyšší od prosince 2008. Výsledek naplnil naše očekávání, ale překvapil trh (2,3%). Meziměsíčně cenová hladina vzrostla o 0,4% a to především díky nárůstu cen potravin (1,6% m/m; příspěvek k celkovému m/m růstu 0,3 p.b.). Nejvýraznější sice rostly ceny ovoce a zeleniny, nárůst cen zaznamenaly ale všechny skupiny potravin, což naznačuje, že obchodníci se částečně připravují na zvýšení sazby DPH, aby se od ledna 2012 vyhnuly skokovému zvýšení cen. Vedle potravin vzrostly ceny zemního plynu (+5,2%; příspěvek 0,2 p.b.) a mírně vzrostly ceny pohonných hmot (0,7 % m/m), průměrná cena nafty se dokonce dostala na nové historické maximum (35,3 Kč/l). Naopak jediným výrazným poklesem bylo sezónní snížení cen rekreací (-0,5 %) s koncem sezóny.
Inflace zrychlila na 3leté maximum, ale v ČNB to nervozitu nevyvolává v důsledku struktury, protože inflace je tvořena potravinami (příspěvek 0,9 p.b k celkové inflaci), cenami energií u bydlení (příspěvek 0,9 p.b.) a v dopravě (příspěvek 0,5 p.b.). U ostatních položek zůstává růst nižší. Očekáváme, že inflace se do konce roku udrží na současné úrovni a na začátku roku se přehoupne mírně přes 3% v důsledku vyšší DPH.
Výsledky inflace a HDP zapadají do scénáře, že ČNB ponechá sazby beze změny nejen letos, ale asi i celý příští rok. Změnu sazeb může nejrychleji vyvolat koruna, pokud by na začátku příštího roku zůstala déle na slabších úrovních, ČNB by mohla reagovat na riziko dovozu inflace přes slabší kurz. Koruna k euru se po ranní oslabení drží na úrovní 25,55 CZK/EUR.