Ropa
Předchozí týden byl ve znamení poměrně značného propadu ceny černého zlata, k čemuž přispělo hned několik faktorů. Nejvíce zamířila cena ropy dolů ve středu, kdy cena klesla dokonce na šestitýdenní minima. Stalo se tak po zveřejnění zprávy o zvýšení těžebních limitů zemí patřících do organizace vývozců ropy, tzv. OPEC. V minulém týdnu bylo odsouhlaseno členskými zeměmi OPEC zvýšení těžebního limitu na 30 milionů barelů ropy denně. Vliv na pokles ceny má i stále rostoucí produkce ropy ze strany Libye. Dále pak i nadále na trhu převažuje negativní sentiment v oblasti vývoje světové ekonomiky. Investoři se obávají především dopadů dluhové krize v Evropě na globální ekonomiku. Nijak zvláště s cenou ropy nezahýbala pravidelná zpráva U.S. Ministerstva Energetiky, která poukázala na pokles stavu zásob ropy o 1,9 milionu na celkových 334,2 milionu barelů. Ani výhled dalšího vývoje cen ropy zatím nepředpokládá výrazné zdražování. Dle analytiků Bank of America se ani v příštím roce cena ropy nepřehoupne přes úroveň 101 USD za barel. V pátek lednová ropa na CME zakončila o 0,4% níže na 93,53 USD za barel.
Pšenice
Jak pšenice, tak i kukuřice a soja byly v předchozím týdnu pod prodejním tlakem. Oslabení pomohly vyšší zásoby pšenice v Argentině. Dle odhadu tamní obilninové burzy by letošní argentinská produkce mohla dosáhnout až 13,6 milionu tun pšenice. Doposud se předpokládalo nanejvýš 13 milionů tun. Překvapily i vysoké zásoby obilnin na Ukrajině. Ty jsou na hodnotě 29,3 milionu tun. To je o 63% více ve srovnání s loňským rokem. V úterý cena pšenice dočasně zamířila výše v reakci na zakoupení 60-ti tisíc tun pšenice ze strany Egypta. Ten zakoupil pšenici od Francie. Od letošního července to byl první egyptský dovoz pšenice z jiné země než z Ruska. Na základě této zprávy se objevily spekulace o možných horších zásobách pšenice v Rusku, což by mohlo obnovit poptávku po této komoditě z USA a Evropy. Březnový kontrakt pšenice v pátek zakončil na úrovni 583,75 centů za bušl. Ceny jsou však nyní již natolik nízko, že to mnohé zpracovatele i spekulanty motivuje k levným nákupům.
Zlato
Zlato zaznamenalo velmi dramatické výprodeje. Jeho cena klesala strmě dolů od pondělka až do čtvrtka. Největší vliv na takto dramatické oslabení měla nesplněná očekávání týkající se kroků amerického FEDu. Všeobecně se čekalo, že FED přistoupí k dalším opatřením pro podporu U.S. ekonomiky. Nejvíce se diskutovalo o třetím kole tzv. kvantitativního uvolňování. Nicméně FED se rozhodl dosavadní měnovou politiku neměnit. K poklesu zlata přispěl i silnější U.S. dolar, který oslabil zájem o zlato jakožto alternativní investici. Určitý náznak oživení přišel až v pátek, kdy byla cena už tak nízko, že to vyburcovalo mnohé investory k levným nákupům tohoto drahého kovu. V pátek únorové futures na zlato na burze CME uzavřely růstem o 1,3% na ceně 1597,90 USD za trojskou unci.
Tomáš Kocourek
Colosseum a.s.