Ropa
Cena černého zlata v průběhu celého týdne nenastolila jednoznačný trend, nicméně v souhrnu zakončila týden růstem. Výraznou podporou pro růst ceny byla průmyslová výroba ve světě, která byla dle statistik lepší než se očekávalo. Nejvýraznějším cenotvorným fundamentem se však staly obavy z dalšího vývoje situace týkající se Íránu. Jak USA, tak EU totiž naznačily, že uvažují o embargu na dovoz ropy právě z Íránu. EU následně skutečně embargo schválila. Írán na oplátku hrozí, že by mohl zablokovat veledůležitý Hormuzský průliv. Přes tento průliv protéká 20% veškeré světové ropy. Saúdská Arábie sice oznámila, že by případný výpadek pokryla svou zvýšenou těžbou, nicméně její těžební kapacity by se tak, dle odhadů, dostaly až k hranici jejích produkčních možností. Naopak pokles ceny ropy, ke kterému došlo ve čtvrtek byl způsoben neočekávaným růstem stavu komerčních zásob ropy v USA. V týdnu končícím 31.12. vzrostly o 2,2 milionu barelů namísto očekávaného poklesu o 1 milion barelů. Únorová ropa v pátek na CME zakončila na úrovni 101,56 USD za barel. O 25 centů níže ve srovnání se čtvrtkem.
Pomerančový koncentrát
Velmi dramaticky vystřelila vzhůru cena pomerančového koncentrátu. Ta se tak dostala na nejvyšší úrovně za posledních 5 měsíců. Zdaleka nejvíce z celého týdne pak rostla cena ve středu, kdy březnové kontrakty posílily o 2,9% v důsledku obav z rozsáhlého poškození současné úrody pomerančů na Floridě. MDA EarthSat Weather totiž uveřejnila zprávu, dle které je až 75% pěstitelského regionu na Floridě postiženo příliš nízkými teplotami, při kterých hrozí namrzání plodů. I zbylých 25% plodů pak bude pravděpodobně mít nižší kvalitu. Již nyní se tak očekává, že v příštím pravidelném WASDE reportu o stavu zásob zemědělských komodit bude U.S. ministerstvem zemědělství snížen odhad produkce pomerančů. Březnový pomerančový koncentrát v pátek uzavřel obchodní den na ICE Futures U.S. na ceně 177,75 centů za váhovou libru.
Cukr
Cukr sice uzavřel v závěru týdne víceméně tam, kde týden započal, ale během té doby zažil poměrně dramatické pohyby. Nejzajímavější byl čtvrtek, kdy cukr zaznamenal vůbec nejsilnější pád od září loňského roku (5,3%). Za tímto strmým poklesem stála předpověď počasí pro důležité pěstitelské oblasti v Brazílii, která je nejvýznamnějším producentem cukru na světě. Předpověď očekávala déšť po dobu deseti po sobě jdoucích dnů, což by výrazně ulevilo tamnímu centrálně-jižnímu regionu, který je silně zasažen suchem. Růst U.S. dolaru v průběhu týdne zároveň oslabil zájem investorů o komodity, což se týkalo i cukru a přispělo to k jeho dalšímu oslabení. Březnové futures kontrakty na cukr na ICE Futures U.S. v pátek uzavřely na hodnotě 23,29 centů za váhovou libru, tedy o 0,7% výše oproti předchozímu dni.
Tomáš Kocourek
Colosseum a.s.