V posledních několika měsících jsme na finančních trzích svědky vysoké volatility a nervozity. Rok 2011 byl pro investory obzvláště obtížný, přičemž řada investičních strategií selhala. Nezaškodí proto podívat se na trhy z mírně odlišného úhlu pohledu. Po delší době jsme opět zvolili optiku týdenních grafů. Následující řádky obsahují několik z nich, které upoutaly naši pozornost.
Prvním je týdenní graf britské libry. Měna se aktuálně nachází v dlouhodobém sestupném trendu, což potvrzuje i 40týdenní (modrá křivka) a 10 týdenní (červená křivka) klouzavý průměr. Aktuálně se nacházíme na silném dlouhodobém supportu na úrovni 1,5400, což je zároveň 50% korekce předchozího růstu. V případě jeho proražení by mohl pokles dále pokračovat.
Obrázek 1: Týdenní graf britské libry (Zdroj: CSI)
Pozornosti neuniklo ani euro, které se v posledních několika měsících dostalo pod silný prodejní tlak a aktuálně propadlo na důležitý support na úrovni 1,2800. Při jeho případném proražení je možné otestování minima ze 7. června 2010 na úrovni 1,2028. Dolů směřuje 40týdenní i 10týdenní klouzavý průměr. Euro je nicméně aktuálně značně přeprodané.
Obrázek 2: Týdenní graf eura (Zdroj:CSI)
Celkem logicky neunikl pozornosti ani dolar index, který se nachází v posledních měsících v uptrendu. 40týdenní klouzavý průměr směřuje vzhůru, stejně tak i 10týdenní. Dolar index prorazil v minulém týdnu rezistenci na úrovni 81 bodů a může pokračovat v růstu. Dostává se nicméně do fáze překoupenosti, což je nepříznivý signál.
Obrázek 3: Týdenní graf dolar indexu (Zdroj:CSI)
Následující graf obsahuje cenu ovsa, která je upravená o efekt rolování. Komodita se nachází již několik měsíců v sestupném trendu, který je potvrzený i klouzavými průměry. Aktuálně cena propadla na support na úrovni minima z 21. listopadu (287 centů). Při jeho případném proražení by komodita mohla pokračovat v poklesu. Nejbližší další významná hranice podpory je na úrovni 240 centů.
Obrázek 4: Týdenní graf ovsa upravený o efekt rolování (Zdroj:CSI)
Velmi zajímavou komoditou je z pohledu technické analýzy pomerančový koncentrát, který se nachází již několik let v růstovém trendu, což opět potvrzují u klouzavé průměry. Aktuálně komodita testuje rezistenci na úrovni kolem 177 centů za libru. Při jejím případném proražení je možné otestování maxima na úrovni kolem 190 centů a vyloučit nelze ani jeho proražení.
Obrázek 5: Týdenní graf pomerančového koncentrátu upravený o efekt rolování (Zdroj:CSI)
Posledním grafem je graf cukru. Komodita se nacházela v růstovém trendu. Vytvořil se vrchol na úrovni kolem 30 centů, který byl červenci a srpnu minulého roku testován. Nedošlo k proražení a cukr zamířil k jihu. 10týdenní klouzavý průměr již klesá. V listopadu došlo k proražení uptrendové linie. Aktuálně cena stagnuje. Support se nachází na úrovni kolem 23 centů. Pokud by byl proražen, potom by cukr mohl pokračovat v poklesu. Nejbližší support je na úrovni 21,19 (38,2% korekce předchozího růstu) a 18,31 (50% korekce předchozího růstu).
Obrázek 6: Týdenní graf cukru upravený o efekt rolování (Zdroj:CSI)
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.