Pravidelný týdenní komentář k trhu

13.01.2012 | , Atlantik FT
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

...

...

Druhý lednový týden přinesl lehce pozitivní náladu až do pátku, kde se objevila spekulace na snížení ratingu Francie od S&P (včetně některých dalších zemí eurozóny). Sledovanými informacemi v průběhu týdne byly pondělní setkání německé kancléřky Merkelové a francouzského prezidenta Sarkozyho a čtvrteční komentář k měnové politice ECB z úst prezidenta ECB pana Draghiho. Domácí index PX uzavřel týden na úrovni 891 bodu, což mezitýdenně představovalo pokles o 0,4 %. Investoři dále sledovali i začátek výsledkové sezóny v USA, kde v pondělí Alcoa oznámila výsledky v souladu s odhady, ale relativní slibný výhled na rok 2012 titul podpořil. Páteční JP Morgan splnil očekávání na čistém zisku, ale tržby lehce zaostaly za očekávání a tak titul v pátek utrpěl ztráty. Během týdne se sledovaly ještě upozornění na horší výsledky u Tesca, Chevronu a Lufthansy.

 

Domácí firemní informace byly spíše skromné pro uplynulý týden. Většina se týkala především ČEZu. Společnost plánuje letos v Turecku investovat zhruba 7,5 mld. Kč. Investice by se měla týkat hlavně výstavby nového paroplynového zdroje o instalované kapacitě 872 MW (spuštění v 1H14). Jen připomínáme, že ČEZ zastavil prodej svých aktivit v Turecku díky nedostatečným nabídkám. Společnost rovněž oznámila odkup vlastních eurobondů. Týkat by se to mělo emise 500 mil. EUR (5,1215 %, 2012) a 500 mil. EUR (4,125 %, 2013). ČEZ plánuje odkup bez možnosti výměny za nové eurobondy. Zprávy jsme celkově považovali za neutrální. Titul ukončil týden na úrovni 755 Kč (-1,9 % t/t).

Naopak domácích makroekonomických zpráv bylo hodně. Namátkou vybíráme výsledky za míru nezaměstnanosti v prosinci, která podle očekávání vzrostla o 6 desetin na 8,6 % a velkou část růstu lze zařadit do kategorie sezónní faktory. Průměrná nezaměstnanost za rok 2011 dosáhla 8,5% (9,0% v 2010). Dále průmyslová výroba v listopadu meziročně zrychlila svůj růst 5,4%, po růst 1,7% v říjnu, což výrazně překonalo očekávání (J&T: 1,0%; trh 0,5 %). Výsledky ovlivnil jednorázový faktor v podobě kumulace větších zakázek. Vedle toho se nadále dařilo automobilovému průmyslu (18%; příspěvek k růstu 3,2 p.b.) a výrobě strojů (13%, příspěvek 1,0 p.b.). Růstovým faktorem zůstal export, celkové tržby vzrostly o 7 % r/r, z toho tržby z vývozu se meziročně zvýšily o 15 %.

Nejvíce rostoucí akcií v tomto týdnu bylo NWR (+2,9 %, 143,6 Kč). Titul reagoval na lepšící se ceny komodit na světových trzích. Naopak nejvíce klesajícím titulem bylo Orco (-5,3 %, 84,3 Kč). Na titulu se objevily zprávy k dceřiné společnosti Orco Germany, kde se jedná o kapitalizaci dluhu (spíše upřesnění dřívějších zpráv). Významnější zprávu týkající se přímo titulu jsme v průběhu týdne nezaznamenaly.

Příští týden se opětovně neobejde bez jednání evropských politických špiček. V pátek 20. 1. 2012 se v Římě setká německá kancléřka Merkelová, francouzský prezident Sarkozy a Italský premiér Monti. Diskuse bude opětovně na téma řešení evropského dluhu a kroků k nastínění podrobností nové smlouvy tzv. dohody o fiskální disciplíně. Nedílnou součástí týdne bude rovněž sledování výsledku aukcí vládních dluhopisů sledovaných zemí eurozóny.

V příštím týdnu se kromě evropské politiky zaměří investoři plně na americkou výsledkovou sezónu, kde se představí především velké bankovní domy. Kromě bankovního sektoru své výsledky představí i například významné technologické společnosti. Konkrétně pak v úterý Citigroup, ve středu Goldman Sachs, eBay, ve čtvrtek pak Morgan Stanley, Bank of America, Google, IBM, Intel, Microsoft či Freeport McMoRan, konečně v pátek pak GE.

Z makroekonomické scény očekáváme, že investoři budou sledovat v USA středeční průmyslovou produkci, kde se očekává 0,5% růst z předešlého 0,2% poklesu. V průběhu týdne pak bude zveřejněn tradiční měsíční balík dat z nemovitostního sektoru. V Německu bude zveřejněn index ekonomického očekávání ZEW, kde se čeká lehké zlepšení na -49,2 z -53,8 bodu. Očekávaná úroveň v záporných hodnotách však stále naznačuje anticipaci zhoršení hospodářské situace.

Celkově očekáváme, že příští týden může přinést zvýšenou volatilitu díky velkému množství výsledků. Potvrzení informace o snížení ratingu Francie včetně některých dalších zemí eurozóny od S&P by mohlo přinést prodejní tlak i v příštím týdnu. Konec týdne pak může přinést spekulace na jednání evropských politických špiček a zvýšit nákupní zájem o akcie.

Autor článku

Milan Vaníček  

Články ze sekce: INVESTICE