Cena mědi v průběhu čtvrtého čtvrtletí zastavila propady a mírně vzrostla. V únoru letošního roku bylo dosaženo několikaměsíčního maxima. Vrchol z počátku srpna byl již níže, následoval prudký pokles a proražení silného supportu na úrovni kolem 390 centů. V posledním čtvrtletí se cena stabilizovala a pohybovala se spíše v širším obchodním pásmu. Rok 2011 zakončila na úrovni 343,6 centu.
Obr. 1: Cena mědi v US centech/libru (Zdroj: Bloomberg)
Cenu kovu ovlivňovaly v průběhu posledního čtvrtletí i nadále obavy ze zpomalujícího globálního hospodářského růstu, návratu recese do Spojených států a dluhové problémy v Evropě, které způsobovaly turbulence na finančních trzích jako celku. Díky zhoršující se makroekonomické situaci uzavírali investoři své rizikovější pozice, což se negativně odrazilo i na komoditních trzích. Prodejní tlak nicméně v posledních 3 měsících polevil. Příznivou zprávou pro kov je stabilizace inflace v rozvíjejících se zemích a postupné uvolňování monetární politiky, které by se mohlo v budoucnu pozitivně projevit i na ekonomickém růstu a následně i na spotřebě kovu. Nepříznivý je naopak stále vývoj v Evropě a zpomalování ekonomiky v USA.
V roce 2011 se spotřeba pravděpodobně zvýšila na 19,3 milionu tun (odhady Abare). Příčinou byla primárně vyšší spotřeba v Rusku. Poptávka v zemích OECD a v Číně naproti tomu stagnovala. Spotřeba mědi ve světě by se v roce 2012 měla zvýšit o 4% na 20 milionů tun. Za takřka veškerý růst by měly být zodpovědné rozvíjející se ekonomiky v čele s Čínou. V roce 2011 pravděpodobně spotřeba mědi v Číně stagnovala na úrovni 7,5 milionu tun. V první polovině roku jsme byli svědky poklesu poptávky, ve druhé polovině došlo k oživení. V roce 2012 se očekává růst o 6% na 7,9 milionu tun. Těžba v dolech ve světě se v roce 2011 pravděpodobně zvýšila o méně jak 1% na 16,3 milionu tun. Vyšší produkci v Africe vykompenzoval pokles produkce v Indonésii a Jižní Americe. V roce 2012 bychom měli být svědky růstu produkce o 8% na 17,5 milionu tun. Produkce rafinované mědi se v roce 2011 pravděpodobně zvýšila o 1% na 19,5 mil. tun. V roce následujícím se očekává růst o 3% na 20,1 milionu tun.
Obr. 2: Zásoby mědi na LME v tunách (Zdroj: Bloomberg)
Obr. 3: Zásoby mědi v Shanghai v tunách (Zdroj: Bloomberg)
Z grafů o zásobách monitorovaných LME je zřejmé, že zásoby v posledním čtvrtletí poklesly. O poznání menšího poklesu jsme v uplynulých třech měsících byli svědky v Šanghaji.
Globální ekonomický růst zpomaluje. Evropě i Spojeným státům hrozí návrat recese. Dluhová krize pokračuje. Inflační tlaky na rozvíjejících se trzích se nicméně stabilizovaly a měnová politika se postupně opět uvolňuje. Makroekonomické faktory jsou nadále v popředí. Mohou během chvíle otočit vývoj na komoditních trzích o 180 stupňů a určit směr na několik dalších měsíců. S napětím se sledují především kroky Fedu, který by mohl v následujících 3 měsících představit další kolo kvantitativního uvolňování. Pod drobnohledem je i monetární politika jiných centrálních bank (obzvláště ECB). Zcela vyloučit nelze ani nové fiskální stimuly. Zásadní i nadále zůstává vývoj v předlužené eurozóně. Výrazné změny výše uvedených faktorů mohou mít na komodity zcela zásadní vliv. Volatilita na trzích pravděpodobně přetrvá. Měď je i nadále v dlouhodobém sestupném trendu. Výprodeje se nicméně zastavily. Vývoj v následujících měsících bude pod taktovkou makroekonomické situace. V případě návratu optimismu budou cyklické komodity v centru zájmu investorů. Převládne-li ovšem pesimismus, potom prodejní tlak ještě nemusí být u konce. V následujícím čtvrtletí očekáváme spíše pohyb v rámci širokého obchodního pásma.
Tento text čerpá z publikace Colosseum Outlook - unikátního přehledu dění na nejdůležitějších komoditních a finančních trzích, a to včetně očekávaného vývoje. Colosseum Outlook je volně ke stažení.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.