Na finančních trzích v uplynulých dnech i nadále převládal optimismus. Akciové indexy posilovaly a vzhůru zamířila i řada komodit. Investoři pozorně sledovali jednání v Evropě o situaci Řecka. Pozitivně překvapila centrální banka v USA, která hodlá udržet nízké úrokové sazby i v roce 2014. Na komoditních trzích se dařilo především zemnímu plynu, stříbru, kakau, mědi nebo platině.
V průběhu týdne se oči investorů zaměřily na jednání o dluhové krizi v Evropě, na Světové ekonomické fórum v Davosu a na zasedání amerického Fedu. S překvapením nakonec přišla pouze americká centrální banka, která oznámila, že hodlá udržet nízké úrokové sazby i v roce 2014 a nevylučuje další nákupy dluhopisů. Prohlášení podpořilo nákupní náladu investorů, což se projevilo na cenách rizikových aktiv. Z makroekonomických statistik z USA pozitivně překvapily objednávky statků dlouhodobé spotřeby (+3%, oček. +2,2%). Zklamáním byly naopak žádosti o podporu v nezaměstnanosti (377tis., oček. 370 tis.), prodeje nových domů (307 tis., oček. 320 tis.) a růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí (+2,8%, oček. +3,1%).
Akciové indexy
Akciové indexy zamířily vzhůru. Index DJIA se vyšplhal na nejvyšší úroveň od roku 2008 a bojuje s rezistencí na úrovni maxima z počátku května 2011. Podporou byla výsledková sezóna. Pozitivně překvapily Wall Street například společnosti Caterpillar, 3M, Western Digital, Apple, McDonald's nebo Time Warner. Očekávání analytiků naopak nenaplnila společnost Verizon Communications. Ze 145 společností z indexu S&P 500, které doposud reportovaly hospodářské výsledky, překonalo očekávání analytiků 99 z nich.
Dluhopisy a měny
Příslib nižších úrokových sazeb ze strany Fedu podpořil trh dluhopisů. Silnější byly v průběhu týdne americké bondy. Pětileté US Treasury Note dokonce prorazily rezistenci a vyšplhaly se na několikaměsíční maximum. Optimistické prostředí nepřálo americkému dolaru. Dolar index propadl v průběhu týdne až k úrovním kolem 79,25 bodu. Většina ostatních měn naopak posilovala, především pak švýcarský frank, euro a australský dolar.
Komodity
Většina komodit v uplynulých dnech zamířila vzhůru. Dařilo se především zemnímu plynu, stříbru, zlatu, mědi, platině nebo kakau. Optimismus mezi investory podpořil řadu cyklických komodit. Pod prodejním tlakem byla naopak bavlna nebo káva.
Zlato – Cena prolomila downtrendovou linii a vyšplhala se na několikatýdenní maximum. Podporou bylo vyjádření Fedu, kdy se centrální banka rozhodla ponechat úrokové sazby na téměř nulové úrovni minimálně do roku 2014. Dále naznačila, že nevylučuje další nákup dluhopisů. Banka Goldman Sach předpokládá, že v následujících 12 měsících zdraží zlato na 1940 dolarů za unci. Morgan Stanley očekává, že se cena do roku 2013 vyšplhá na hodnotu 2175 dolarů.
Měď – Cena mědi se v průběhu týdne vyšplhala na několikaměsíční maximum. Podporou bylo i zde prohlášení Fedu. Dále pak zprávy z Číny. Druhá největší ekonomika světa, která je největším spotřebitelem rudého kovu, dovezla v prosinci 406 937 tun mědi, což je o 78% více oproti minulému roku. Za celý minulý rok nastal pokles dovozu o 3% na 2,84 milionu tuny.
Zemní plyn – Po několika měsících poklesu zažil zemní plyn prudkou korekci vzhůru. Podporou byly zprávy o sněhu a mrznoucím dešti, který zasáhl centrální a jihozápadní části USA. Dále pak informace o uzavírání těžebních věží, které jsou díky nízkým cenám nerentabilní. Společnost Chesapeake Energy, druhý největší producent zemního plynu v USA, uvedla, že v tomto roce hodlá do výstavby nových vrtných věží investovat 900 milionů dolarů. V minulém roce investovala 3,1 miliardy. Do druhého čtvrtletí hodlá kvůli nízké ziskové marži snížit provoz ze současných 47 na 24 věží.
FCOJ – Cena pomerančového koncentrátu se na začátku týdne vyšplhala na několikaleté maximum. V následujících dnech ovšem propadla. Podporou bylo na počátku týdne vyšetřování dovozu pomerančů a pomerančového džusu z Brazílie kvůli podezření, že při pěstování byly ošetřeny v USA zakázaným fungicidem. Dále zprávy, že pomeranče pěstované v Texasu byly napadeny nákazou. Později ovšem převládly na trhu spekulace, že brazilské pomeranče úspěšně projdou testem na zakázané fungicidy. Ministr zemědělství Brazílie v průběhu týdne v Londýně uvedl, že množství fungicidu Carbendazimu u brazilské produkce je v normách stanovených Světovou obchodní organizací (WTO). U.S. kritéria jsou méně přísná než pravidla WTO.
Ropa – Zásadní zprávou na trzích s ropou bylo v uplynulém týdnu schválení embarga na dovoz íránské ropy do EU. Zpráva však byla již do cen započítána, a proto jsme nebyli svědky žádných dramatických pohybů. Evropská unie schválila zákaz dovozu ropy z Iránu. Zároveň EU zmrazí aktiva Íránské centrální banky v Evropě a zakáže obchod se zlatem, diamanty, dalšími drahými kovy a petrochemickými produkty z Iránu. Země EU nesmějí uzavírat nové kontrakty na dovoz íránské ropy. Starší dohody na dodávky se ovšem až do 1. července neruší. Mezinárodní měnový fond varoval, že v případě přerušení dodávek ropy z Iránu či přerušení dodávek skrze Hormuzský průliv by cena ropy mohla vzrůst až o 30 dolarů.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.