...
Týden světového ekonomického fóra v Davosu se vyznačoval spíše pozitivnější náladou. Ta byla podpořena prohlášením šéfa FEDu ohledně ponechání dlouhodobě uvolněné měnové politiky USA s potenciálem dalších kroků směrem k nákupu vládních/hypotéčních dluhopisů (třetí kolo kvantitativního uvolňování). Domácí index PX uzavřel týden na úrovni 968 bodu, což mezitýdenně představovalo růst o 3,5 %. Investoři nadále rovněž sledovali dění kolem vyjednávání o řeckém dluhu s věřiteli. To se nadále prodlužuje a zmiňované dořešení dokonce týdne se bude spíše odehrávat během víkendu, pokud nedojde k dalšímu prodloužení jednání. Kromě politiky se rovněž sledovala ekonomická data, kde zřejmě to nejsledovanější byl páteční první odhad amerického HDP za 4Q11, který byl vykázán na úrovni 2,8 %, což bylo lehce pod konsensem 3,0 %. Důvodem byla nižší než očekávaná spotřeba 2,0 % vs. oček. 2,4 %. Výsledková sezóna v USA prozatím přináší smíšená data s mírně pozitivnějším sklonem vůči očekávání na úrovni tržeb.
Z domácích zpráv jsme sledovali NWR, které vydalo čísla k produkci za 4Q11 a nasmlouvané ceny na 1Q12. Cena koksovatelného uhlí je pro 1Q12 142 EUR/t (-13% q/q vs. oček. 155 EUR/t). Cena elektrárenského uhlí dosáhne v 2012 74 EUR/t vs. oček. 80 EUR/t, cena koksu je na 1Q12 311 EUR/t. Objem prodaného uhlí za minulý rok dosáhl 10,6mt a překonal cíl společnosti 10,3mt, díky vyšší produkci elektrárenského uhlí. Očekávaný produkční mix je horší než se projektovalo (nižší podíl koksovatelného uhlí). Titul zakončil týden na úrovni 140,6 Kč (-4,4 % t/t).
Generální ředitel CETV Adrian Sarbu v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že hospodaření společnosti na provozní úrovni EBITDA 2011 vidí na +60% r/r (lehce výše než naše odhady). Rovněž se vyjádřil k nedávným prodejům, když zopakoval, že prodeje nesouvisí s jeho pohledem na hospodaření společnosti a řeší situaci jeho firem, které dané akcie vlastní. Titul ukončil páteční obchodování na 135,9 Kč (+3,0 % t/t).
V úterý pak VIG zveřejnilo předběžná data hospodaření za rok 2011, která odpovídala našim projekcím a výhledům společnosti. Hrubé předepsané pojistné vzrostlo o 3,4 % r/r na 9,0 mld. EUR, zisk před zdaněním VIG očekává na 560 mil. EUR (+10 % r/r). Dividendu management indikoval zhruba ve výši 1,1 – 1,2 EUR na akcii, což by rovněž odpovídalo projekcím. Titul zakončil týden na 840 Kč (+1,7 % t/t).
Rovněž v úterý Polské ministerstvo financí udělilo Fortuně licenci pro provozování kurzových sázek po internetu. On-line sázení v Polsku představuje pro Fortunu výraznou příležitost a spolu s loterií v ČR patří k nejvýznamnějším růstovým projektům společnosti. Titul v pátek uzavřel na úrovni 99,4 Kč (+4,6 % t/t).
Ratingové agentury se opětovně věnovaly bankám. S&P snížila rating Komerční banky o jeden stupeň z "A+" na "A". Důvodem je snížení ratingu mateřské společnosti Societe Generale a nikoliv situace samotné Komerční banky. S&P dále potvrdila stávající rating dlouhodobých závazků Erste Group, výhled nadále zůstává negativní. KB zakončila týden na 3695 Kč (+5,6 %), Erste Bank na 431,2 Kč (+13,7 %).
Konečně ve čtvrtek svá provozní data zveřejnil Unipetrol. Marže a objemy za 4Q11 byly v souladu s očekáváním vzhledem k měsíčnímu zveřejňování. Co nás zaujalo, byl výhled na provozní zisk EBIT, který společnost odhaduje na záporné úrovni horší než za 3Q11 (-230 mil. Kč) a to především díky negativní jednorázové položce ve výši 500 mil. Kč, která odpovídá snížení hodnoty fixních aktiv rafinérie Paramo. Titul zakončil týden na 171,5 Kč (+0,4 %).
Nejvíce rostoucí akcií v uplynulém týdnu byla Erste Bank (+13,7 %, 431,2 Kč). Titul reagoval pozitivně na potvrzení ratingu od S&P, na spekulace ohledně dohody věřitelů s Řeckem a celkově na pozitivní sentiment. Naopak nejvíce klesajícím titulem bylo NWR (-4,4 %, 140,6 Kč). Titul reagoval nepříznivě na zveřejněná provozní data, když ceny na 1Q12 byly horší než očekávání a rovněž provozní mix bude do budoucna horší, než byly projekce.
Příští týden bude alespoň ze začátku o politických událostech týkajících se převážně Řecka a dluhové krize eurozóny. Během víkendu budou pravděpodobně pokračovat jednání věřitelů s Řeckem ohledně podmínek při odpisu části řeckého dluhu. Výsledky i přes pozitivní prohlášení některých činitelů jsou stále relativně nejasné a investoři toto jednání bedlivě sledují. V pondělí bude na programu mimořádný summit EU, který by měl dopracovat a představit mezivládní dohodu o koordinaci fiskálních politik. Jakýkoliv další posun by měl být pozitivním signálem pro trhy. Vedle politiky se určitě nebude opomíjet pokračující výsledková sezóna.
Z makroekonomické scény očekáváme, že investoři budou v nabitém týdnu sledovat v USA úterní spotřebitelskou důvěru (oček. 68 z 64,5 bodu), páteční firemní objednávky (oček. +1,2 z 1,8 %) a páteční ISM služeb (oček. 53,3 z 52,6 bodu). Číslem týdne pak bude páteční měsíční nezaměstnanost, kde se očekává 150 tis. nových pracovních míst vs. min. +200 tis. nových pracovních míst. Míra nezaměstnanosti by měla setrvat na 8,5 %. Na domácí scéně bude zasedat ČNB, ale změna úrokových sazeb se neočekává (0,75 %).
Neměli bychom rovněž opomenout dřívější prohlášení ratingové agentury Fitch, která se vyjádřila, že by do konce ledna měla vynést verdikt nad zeměmi eurozóny, které aktuálně přezkoumává. Již dříve se vyjádřila, že případné snížení ratingu by se nemělo týkat Francie.
Celkově očekáváme, že příští týden bude významně ovlivněn politickou scénou. Očekáváme, že jednání s Řeckem může přinést již pozitivní výsledek a rovněž summit EU zřejmě přinese další posun v jednáních, alespoň neočekáváme nepříznivé komentáře. Z tohoto důvodu bychom spíše očekávali pozitivní reakci trhu. Ta se však případně neobejde bez zakolísání v případě úpravy ratingů zemí eurozóny ze strany Fitche či kolísání v makroekonomických datech případně firemních výsledcích.