Finanční trhy v uplynulých dnech procházely oddechovou fází, kdy investoři vyhodnocovali aktuální situaci. Americké akciové indexy mírně rostly. Dluhopisy se naopak dostaly pod prodejní tlak. Převládající optimismus jim tradičně nepřál. Na komoditních trzích jsme byli svědky smíšeného vývoje. Vzhůru zamířila cena ropy, mědi, topného oleje nebo kávy Robusta. Pod prodejním tlakem bylo naopak kakao, pomerančový koncentrát či bavlna. Na měnových trzích stál za pozornost australský a kanadský dolar. Obě měny narazily na rezistence.
V průběhu týdne byla pozornost investorů zaměřena na situaci v Řecku, kde parlament rozhodoval o přijetí drastických úsporných opatření, které vyžaduje Mezinárodní měnový fond a EU. Ve hře je druhý záchranný balík ve výši 130 miliard euro. Ke konci týdne neměla bankrotující země pomoc stále jistou. Významnou událostí číslo 2 se stalo zasedání centrálních bank, na nichž se rozhodovalo o nastavení úrokových sazeb a především o dodatečných podpůrných programech. Úrokové sazby zůstaly beze změny. Bank of England však rozšířila svůj program nákupu vládních dluhopisů o 50 miliard na 325 miliard liber. To je více jak čtvrtina všech britských státních dluhopisů. Rozhodnutí naplnilo očekávání analytiků. ECB ponechala úrokové sazby beze změny. Prezident Mario Draghi varoval, že ekonomický výhled zůstává nadále velmi nejistý. Investoři s napětím vyčkávali, jak se centrální banka vypořádá s řeckými dluhopisy, které má ve své bilanci. Odpovědi se však nedočkali. Draghi upozornil, že inflace v eurozóně zůstane ještě několik měsíců nad požadovanými 2%. V budoucnu však očekává pokles. Sazby přitom zůstávají na úrovni 1%. ECB nakoupila od května 2010 státní dluhopisy problematických zemí již za 219 miliard eur. Barclays Capital odhaduje, že ECB vlastní řecké bondy za 36 až 55 miliard eur.
Optimismus, který v posledních několika týdnech převládá mezi investory, nepřál dluhopisům. Americké i evropské bondy poklesly. Na měnových trzích stály za pozornost komoditní měny (australský a kanadský dolar), které zažívaly v posledních několika týdnech prudký růst. Aktuálně však narazily na důležité rezistence. Mírně posílilo euro. Pod prodejním tlakem byl naopak japonský jen.
Americké akciové indexy mírně rostly a pokračovaly tak v několikatýdenním uptrendu. Jedním z nejsilnějších sektorů zůstávají i nadále technologie. Výsledková sezóna pokračuje. Pozitivně překvapily například společnosti Astrazeneca, BP, Coca-Cola, GLAXOSMITHKLINE, Walt Disney, Cisco Systems, Visa nebo News Corporation. S horšími hospodářskými výsledky naopak přišly firmy Arcelor Mittal nebo Moody's Corporation.
Vývoj na komoditních trzích byl smíšený. Vzhůru zamířila cena ropy, mědi, topného oleje nebo kávy Robusta. Pod prodejním tlakem bylo naopak kakao, pomerančový koncentrát či bavlna.
Jednou z nejdůležitějších událostí týdne na komoditních trzích bylo zveřejnění pravidelné zprávy WASDE. Pro pšenici bylo negativní zvýšení odhadu globálních zásob z 210 na 213,1 milionu tun. Pro bavlnu zvýšení odhadu globálních zásob z 58,35 na 60,77 milionu žoků. Pro kukuřici a sóju byla zpráva naopak pozitivní. V případě kukuřice byl odhad zásob snížen ze 128,14 na 125,35 milionu tun, v případě sóji ze 63,43 na 60,28 milionu tun.
Trh s mědí ovlivnila příznivě zpráva z Číny, kde čínská vláda přislíbila podpořit zájemce o koupi prvního vlastního domu. Čína je největším spotřebitelem zmíněného průmyslového kovu na světě. Podle odhadu Copper Development Association se obor stavebnictví podílí v nejlidnatější zemi světa na celkové spotřebě mědi až 40%. Objem zásob mědi monitorovaných burzou London Metal Exchange klesl od počátku letošního roku již o 15%, a to na nejnižší úroveň od září roku 2009.
Cenu pomerančového koncentrátu tlačily k jihu spekulace z Brazílie, kde farmáři údajně hodlají při produkci pomerančů přestat s využíváním fungicidu, který je zakázaný v USA. To by mohlo v budoucnu odradit Spojené státy od zastavení importu pomerančového koncentrátu z výše uvedené země. Brazilská asociace sdružující pěstitele a zpracovatele pomerančů (Fundecitrus) v prohlášení ze 6.února přislíbila vyjmutí carbendazimu ze seznamu chemických přípravků schválených k užívání. Dodávky z Brazílie představují až 25% celkové spotřeby pomerančového koncentrátu v USA.
Kakao tlačily k jihu zprávy z Afriky. Údaje z Pobřeží slonoviny, které je největším producentem kakaa na světě, ukázaly, že se exporty z Abidjanu zvýšily v prosinci o 53% na 125 816 tun. Vzrostl i vývoz kakaových produktů, a to z 15 na 20 237 tun.
Sóju podpořila zpráva o zájmu Číny o produkci z USA. Neobvykle suché počasí totiž zapříčinilo pokles produkce v Jižní Americe. Podle americké vládní zprávy objednala Čína v minulém týdnu ze Spojených států 10 zásilek sóji s termínem dodání v březnu. Podle zprávy společnosti Informa Economics Inc. se v letošním roce sníží produkce sóji v Argentině v porovnání s loňským rokem o 2,5 miliónů metrických tun na 46,5 miliónů. Produkce v Brazílii by pak měla v porovnání se stejným obdobím klesnout o 5,5 miliónů na 70 miliónů metrických tun.
Společnost Macquarie Group se domnívá, že by cena cukru mohla v tomto roce propadnout až na 18 centů za libru. Olam International odhaduje, že by nabídka cukru měla v sezóně 2011-12 (začátek v říjnu) překonat poptávku o 9 milionů tun. Navíc je reálná hrozba, že by se přebytek cukru na trhu mohl zvyšovat. Carlos Murilo Barros de Mello z Macquarie Brasil Participacoes je přesvědčen, že ceny cukru jsou pod tlakem i díky evropským bankám, které stahují prostředky z komoditních trhů.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.