Rok 2011 nebyl pro investory na finančních trzích příliš příznivý. Akciové indexy ve světě klesaly či stagnovaly. Zároveň jsme byli svědky vysoké volatility. S příchodem roku 2012 se však situace radikálně změnila. Rozkolísanost trhů poklesla. Investory ovládl optimismus, který vyhnal řadu indexů na několikaletá maxima. Pozitivní nálada se přelila i do řad investičních profesionálů. Důkazem je únorový BofA Merrill Lynch Fund Manager Survey.
BofA Merrill Lynch Fund Manager Survey je měsíční zpráva, která monitoruje názory více jak 300 fond manažerů ve světě. Aktuální report mezi profesionálními investory odhalil vzrůstající optimismus. V případě alokace do akcií jsme se stali svědky největšího měsíčního skoku od počátku roku 2011. Čistých 26% fond manažerů je v případě akcií “overweight“. V minulém měsíci se hodnota pohybovala na úrovni 12%. Zvýšil se zájem o cyklické akcie z oblasti průmyslu a komodit. Poklesl zájem o defenzivní akcie (telekomunikace, farmaceutický průmysl). Investoři zároveň snížili množství prostředků držených v hotovosti. V případě hotovosti je aktuálně čistých 13% fond manažerů “overweight“. V lednu to bylo 27%.
Čistých 11% fond manažerů je přesvědčeno, že globální ekonomika bude v následujících 12 měsících silnější. 27% očekává zhoršení. Se zvyšující se ochotou riskovat roste zájem o akcie na rozvíjejících se trzích. Čistých 44% fond manažerů je v únoru v případě akcií emerging markets (EM) “overweight“. V lednu to bylo jen 20%. Zájem roste i o oblast komodit. Čistých 10% manažerů je v jejich případě “overweight“. V lednu to bylo jen 5%. Přibližně 86% oslovených věří, že čínskou ekonomiku nečeká vážná recese. Pouze čistá 2% manažerů v Asii a na EM věří, že čínská ekonomika v následujících 12 měsících poklesne. Značná část oslovených manažerů by ráda zvýšila své nákupy akcií na EM a snížila své pozice v ostatních regionech.
V rámci jednotlivých sektorů rostou nákupy v oblasti finančních společností, automobilek, průmyslu a v případě komoditních firem. Poslední masivní příliv likvidity ze strany ECB evidentně podpořil zájem investorů o finanční sektor v Evropě. V únoru bylo čistých 12% evropských manažerů v případě bank “underweight“. V lednu to bylo 50%.
Čistých 23% fond manažerů je v případě Japonska “underweight“. Japonsko je nejméně populárním regionem mezi oslovenými, přičemž překonalo dokonce i eurozónu.
Závěr z výše uvedeného průzkumu bude pro různé typy investorů odlišný. Investoři sázející na momentum se pravděpodobně zaměří na akcie na rozvíjejících se trzích, cyklické akcie a případně finanční sektor. Do akcií a rizikovějších investic začnou přesouvat značnou část kapitálu. Pro value investory bude vzrůstající optimismus spíše prvním varovným signálem, který naznačuje, že situaci přebírají do rukou momentum hráči. Nákupy na rozvíjejících se trzích omezí, stejně tak nákupy cyklických titulů. Příležitosti naopak začnou hledat v defenzivních sektorech. Zvýšenou pozornost budou pravděpodobně věnovat Japonsku, které je aktuálně velmi nepopulárním regionem. Na pozoru se budou mít v případě Číny.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.