Peter Garnry, akciový analytik Saxo Bank
Ve druhé částianalýzy amerických sektorů, založené na údajích o jejich celkových výnosech od roku 1993, se pokusíme zodpovědět otázku, která stála za celým našímhodnocením: Vydělají investoři, když ze svých portfolií odstraní akciefinančního sektoru?
Abychom tutootázku zodpověděli, museli jsme určit základní předpoklady týkající sestrategie alternativního portfolia. Výsledek byl celkem jasný ještě předtím,než jsme se pustili do podrobnějšího rozboru: investoři nedosáhnou významnýchplusových výnosů očištěných o riziko, pokud vyřadí finanční sektor ze svýchportfolií.
Vyjmutífinančního sektoru nepřidá portfoliu na (rizikově upravené) hodnotě
V první částinaší sektorové analýzy jsme ukázali, že finanční sektor od roku 1993 přineslrelativně mizerné rizikově upravené výnosy. Co by se tedy stalo, pokud bychomfinance vyškrtli z tržního portfolia (definovaného jako portfolio s devíti zdesítky sektorů podle klasifikace 10 Global Industry Classification Standard(GICS) s příslušnými zisky vzhledem k tržní kapitalizaci) a výsledek jsmeporovnali s tržním portfoliem (index S&P 500 Total Return)? Předpokládáme,že by se výnosy zvýšily a klesla by volatilita.
Na grafu níževidíte výsledky: tržní portfolio bez finančního sektoru od roku 1993 vynesloročně 8,5 procenta v porovnání s 8,0 procenty u indexu S&P 500. Pozitivnírozdíl ve výnosech tak činí 0,5 procenta ročně. Zaměřili jsme se i na další dvěrovnocenná portfolia - tržní portfolio bez financí a IT a portfolio senergiemi, spotřebním sektorem a zdravotní péčí, což jsou tři nejlépeprosperující sektory podle takzvaného informačního poměru (Information RatioIR). K těmto dvěma portfoliím se dostaneme později.
Je zajímavé, že tržní portfolio bez finančnictví májen o trochu nižší roční volatilitu (15,0 procenta versus 15,5 procenta) vporovnání s S&P 500, a tudíž jen mírně lepší Sharpeho poměr (0,24 versus0,21).
Informačnípoměr (IR) našeho tržního portfolia bez financí má hodnotu 0,22 v porovnání snulou u indexu S&P 500, který jsme použili jako srovnávací základnu.
Někdo by mohlříct, že tato čísla zní dobře. Je to statisticky významné? Řekl bych, že ne.Nepárový t-test nám u středních hodnot tržního portfolia bez financí a S&P500 dává velmi nízkou hodnotu statistiky 0,0787 (p-hodnota je 0,9373). Jinýmislovy, nemůžeme zamítnout hypotézu, že se střední hodnoty rovnají. Investořitak na vyjmutí finančního sektoru ze svého portfolia nevydělají, když všeporovnáme s tržním portfoliem zahrnujícím všechny ostatní sektory i s jejichtržní váhou. Jen krátce: ani jedno ze dvou dalších portfolií na předchozímgrafu nemělo nijak významnou alfa hodnotu, navzdory tomu, že rovnocennéportfolio složené z energetiky, spotřebního sektoru a zdravotní péče má ročnívýnos ve výši 11,2 procenta, a tudíž aktivní prémie (alfa) činí 3,2 procenta.Nestojí to za zvážení?
Abychomzjistili, proč není alfa (rozdíl ve výnosech mezi dvěma portfolii) statistickyvýznamný, podívejme se na graf níže. Ukazuje měsíční nadvýnosy (alfa) a středníhodnotu (světlemodrá tečkovaná čára), která je sotva nad nulou.
Co je tedy třeba udělat jinak, abychom porazili trh?
Tuto otázkuzodpovíme příští týden v naší finální analýze, kde se zaměříme na rozdíl vevýkonnosti portfolia Warrena Buffetta a indexu S&P 500 a načrtneme párzávěrů k vítězným strategiím.