Uplynulý týden se na finančních trzích nesl ve znamení optimismu. Komodity, akcie i dluhopisy zamířily vzhůru. Řada komodit prorazila důležité rezistence. Dařilo se především drahým kovům. Velmi silný zůstává i nadále sektor energií. Ropa Brent prolomila psychologickou úroveň 120 dolarů a pokračuje v růstu. V sestupném trendu naopak zůstává bavlna.
Finanční trhy v uplynulých týdnech ovládl optimismus. Investory povzbudilo schválení druhého záchranného balíku pro Řecko ve výši 130 miliard eur. Dále pak příznivé makroekonomické statistiky, které naznačují, že zpomalení růstu globální ekonomiky bude mírnější, než se očekávalo. Pozitivně překvapil například index podnikatelské důvěry v Německu. Povzbuzující zprávy přišly z Číny, kde centrální banka snížila povinné minimální rezervy o 0,5% na 20,5%.
Americké akciové indexy pokračovaly v růstu. Výsledková sezóna v USA je u konce. Přibližně 60,4% společností překonalo ziskem očekávání analytiků. To je o 1,6% pod historickým průměrem 62%. Z pohledu jednotlivých sektorů nejvíce překvapily technologie. Nejhůře si naopak vedl sektor telekomunikací. Za pozornost investorů bezesporu stojí i aktuální divergence mezi indexem Dow Jones Industrial Average a Dow Jones Transportation Average. Zastánci Dow teorie varují, že pokud tato divergence nastane, potom můžeme být brzy svědky obratu trendu.
Vládní dluhopisy stagnovaly či rostly. A to i přesto, že vzhůru mířily akcie i komodity. Vysvětlením netradiční situace je extrémně uvolněná měnová politika centrálních bank, díky níž je na trhu přetlak levných peněz. Na měnových trzích oslaboval americký dolar a japonský jen, který prorazil důležitý support. Švýcarský frank naopak překonal významnou rezistenci a zamířil vzhůru.
Na komoditních trzích znovu zazářily drahé kovy. Vzhůru zamířilo zlato, stříbro, platina i paládium. Všechny výše uvedené kovy prorazily důležité rezistence a prudce posílily. Drahé kovy podporuje oslabující dolar a uvolněná měnová politika centrálních bank ve světě. Vzhůru zamířila i cena ropy Brent a WTI. Obě prolomily důležité rezistence. Komoditu tlačí vzhůru optimismus mezi investory, uvolněná měnová politika centrálních bank a nervozita související s Iránem. V sestupném trendu se naopak nadále nachází bavlna. Příčinou jsou spekulace, podle kterých by přebytek bavlny v marketingovém roce začínajícím 1.srpna měl být vyšší, než byl původní odhad, a to především v souvislosti s vyšší produkcí v Indii. Zároveň se očekává nižší globální spotřeba. Za pozornost stály i zprávy z trhu s rýží. Rekordní úroda rýže povede v následujících měsících k růstu zásob na nejvyšší úroveň za posledních 10 let. USDA odhaduje, že by zásoby mohly vzrůst o 3 procenta na 100,1 milionu tun, což by bylo nejvíce od roku 2003. International Grains Council očekává, že zásoby rýže vzrostou v případě pěti největších exportérů komodity na světě v sezóně 2011-2012 na rekordních 31,9 milionu tun. Investory na trhu s kukuřicí zaujala zpráva zveřejněná ministerstvem zemědělství v USA, které počítá s jarním osetím kukuřice na 94 milionech akrech. To by bylo o 2,1% více oproti minulému roku a největší osetá plocha od roku 1944.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.