Následující řádky obsahují srovnání 101 vybraných akciových indexů, které jsou seřazeny podle základních hodnotových ukazatelů. V prvním případě jsou indexy seřazeny podle ukazatele P/E (cena akcie/zisk na akcii), ve druhém podle ukazatele P/B (cena akcie/účetní hodnota na akcii) a v posledním podle dividendového výnosu. Dále je zde uveden i ukazatel ROA (rentabilita aktiv). Indexy s nízkou hodnotou ukazatelů (v případě dividendového výnosu a ROA s vysokou) mohou být využity jako odrazový můstek při hledání podhodnocených akcií a dalších investičních příležitostí ve světě.
(Pozn. Po kliknutí na tabulku se zobrazí výsledky všech 101 indexů)
V první tabulce je zobrazeno 10 indexů s nejnižším ukazatelem P/E. Obecně jsou považovány indexy s nižším ukazatelem za “levnější“. Nejnižší hodnotu má aktuálně estonský akciový index. Na druhém místě jsou akcie Venezuely, dále pak Ruska, Makedonie, Bulharska a Polska. V tabulce najdeme i egyptské či vietnamské akcie.
Obrázek 1: Akciové indexy seřazené podle ukazatele P/E (Zdroj: Bloomberg)
V tabulce číslo 2 jsou akcie seřazené podle ukazatele P/B. I v tomto případě jsou považovány akcie s nižším ukazatelem za “levnější“. Pozorný čtenář zjistí, že některé indexy z tabulky 1 se objevují i zde. “Nejlevnější“ jsou akcie na Kypru, dále pak v Bosně, v Řecku, v Egyptě, ve Venezuele nebo v Lotyšsku.
Obrázek 2: Akciové indexy seřazené podle ukazatele P/B (Zdroj: Bloomberg)
V tabulce 3 jsou seřazeny akcie podle dividendového výnosu. Čím vyšší je ukazatel, tím “lépe“. Nejvyšší má venezuelský akciový index, dále pak portugalský, český, španělský nebo egyptský.
Obrázek 3: Akciové indexy seřazené podle dividendového výnosu (Zdroj: Bloomberg)
Výše uvedené tabulky jsou pouze prvním hrubým filtrem při hledání vhodných investičních příležitostí. V žádném případě nejsou míněny jako doporučení k nákupu samotného indexu. Existuje zde totiž řada nástrah, se kterými musí investor počítat. Nízké hodnotové ukazatele ještě nemusí nutně znamenat, že se jedná o skvělou investiční příležitost. Akciové indexy mohou být právem levné. Příkladem za všechny je řecký akciový index. Země zbankrotovala a aktuálně se nachází v recesi, což se odráží i na ceně akcií. Nelze vyloučit variantu, že Řecko v budoucnu vystoupí z eurozóny a zavede vlastní měnu (akcie by se pak začaly obchodovat v této měně). Hrozilo by její prudké znehodnocení a ztráta investora. Vysoké riziko existuje i v případě venezuelských akcií, kde nelze vyloučit další vlnu znárodňování. Země se navíc potýká s vysokou mírou inflace. V případě tabulky 2 můžeme být svědky deformace výsledků v situaci, kdy v indexu mají enormní váhu finanční společnosti. Tradičně totiž mají velmi nízký ukazatel P/B, což následně ovlivní i celkové výsledky indexu. Dalším důvodem nízké hodnoty P/B mohou být ztráty a nízká rentabilita společností, které jsou v indexu zahrnuté. Nástrahy čekají na investora i v případě vysoké hodnoty dividendových výnosů. Může se stát, že vyplácená dividenda je dlouhodobě neudržitelná a v budoucnu se sníží, což aktuálně odráží i cena. V podstatě stejné situace můžeme být svědky v případě ukazatele P/E, kde finanční trhy očekávají pokles zisků v budoucnu, což se již nyní odráží na ceně a díky tomu je ukazatel nízký a dává falešný signál. Jakmile dojde k poklesu zisků, tak ukazatel opět vzroste. Další nástrahou je struktura indexů a s tím spojená možnost vysoké míry koncentrace. V některých případech totiž může mít v indexu dominantní váhu jen několik málo firem. Výčet potenciálních problémů není rozhodně konečný.
Jak tedy výše uvedené tabulky vyhodnotit? Bezesporu je zajímavé hledat indexy s nízkými hodnotovými ukazateli (resp. vysokým dividendovým výnosem a ROA). Nejlépe je zaměřit se na indexy, které se často objevují ve všech třech tabulkách (tzn. mají nízký ukazatel P/E, P/B a vysoký dividendový výnos). Přidejme k tomu vysokou hodnotu ukazatele ROA a máme zde zajímavé kandidáty na další průzkum. Nyní je vhodné zaměřit se na strukturu indexů. Jaké společnosti jsou v indexu obsaženy a jakou mají váhu. Z nich pak lze vybírat vhodné kandidáty. Při investování v zahraničí je nezbytné vzít v potaz zemi jako celek. Tzn. zda není na pokraji bankrotu, jaká je zde politická situace, jaká je míra inflace, měnový kurz atd.. Pokud bychom z výše uvedených zkrácených verzí 3 tabulek měli vybrat zajímavého kandidáta na další průzkum, potom se jeví jako atraktivní egyptské akcie. Samozřejmě je nutné vzít v potaz současnou nestabilitu v zemi a další problémy s Egyptem spojené. Z pohledu základních ukazatelů se ovšem akcie jeví poměrně atraktivně. Hlubší průzkum může však ukázat něco jiného.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.