Týden na komoditních trzích

05.03.2012 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Futures na sojové boby byly ve svém růstu předchozí týden mimořádně vytrvalé. Od pondělí do pátku zde nebyl jediný ztrátový den

Soja

Futures na sojové boby byly ve svém růstu předchozí týden mimořádně vytrvalé. Od pondělí do pátku zde nebyl jediný ztrátový den a co víc, růst provázel tuto komoditu celých 10 dní v řadě. Důvodů pro zdražování bylo hned několik. Zaprvé nižší dešťové srážky v Brazílii, které se budou podílet na celkově horší letošní produkci soji ze strany zemí ležících na jižní polokouli. Tamní produkce by mohla klesnout až na tříleté minumum. Vyjádřeno v číslech se jedná o očekávaný pokles produkce o 13 milionů na 285 milionů tun. Dalším důvodem pro růst je pak neustávající poptávka ze strany Číny. Čína soju využívá ve velkém především pro výrobu krmných směsí pro dobytek a také pro produkci kuchyňských olejů. Především stále rostoucí čínská poptávka po vepřovém mase tlačí zároveň na zvyšování produkce krmných směsí, v nichž hraje soja významnou roli. V pátek květnové futures na soju na CBOT zakončily růstem o 0,8% na 1333 centech za bušl.

?

Ropa

Černé zlato bylo v minulém týdnu značně volatilní komoditou a v souhrnu spíše pokračovalo ve svém rostoucím trendu. Prorůstovou informací bylo bezpochyby varování USA, že se mohou připojit k případné vojenské akci Izraele vůči Íránu. Banka Barclays odhaduje, že další napětí týkající se Íránu by mohlo poslat cenu v Londýně obchodované ropy Brent až na 150 USD za barel. Nicméně i přes všechny negativní fundamenty produkce ropy ve světě roste. Dle organizace OPEC dokonce v letošním roce dodávají země zapojené v tomto spolku nejvíce ropy za poslední 3 roky. Za zmínku strojí i mimořádně silný výkyv ceny ropy, ke kterému došlo ve čtvrtek. Tehdy cena ropy na chvíli dokonce dosáhla úrovně 110,55 USD za barel. Důvodem se stala "novinářská kachna", kdy íránská státní televize informovala o výbuchu ropovodu v Saúdské Arábii. Později se ukázalo, že informace nebyla pravdivá a den tak zakončila ropa podstatně níže. V pátek nakonec dubnová ropa na CME oslabila až na 106,70 USD za barel.

 

Zlato

Zlato týden zakončilo citelným zlevněním. Z části se na tom podílel silnější americký dolar, který měl vliv na pokles zájmu o některé komodity, jako bylo právě zlato. Ze stejného důvodu, ale oslabily i další kovy jako stříbro či měď. Velmi dramatický pokles zlato zažilo ve středu, kdy dokonce v intradenním obchodování propadlo o více než 100 USD. Na vině byl projev prezidenta amerického FEDu, Bena S. Bernankeho. Ten totiž nezmínil nic, co by naznačovalo další podporu oživení U.S. ekonomiky, jako např. další kvantitativní uvolňování. Přitom nějaká forma podpory byla trhem očekávána. Dubnové zlato na CME v pátek uzavřelo na hodnotě 1709,80 USD za trojskou unci. O 12,4 USD níže ve srovnání s předchozím dnem.

?

Colosseum a.s.

Tomáš Kocourek

Autor článku

Tomáš Kocourek  

Články ze sekce: INVESTICE