Shrnutí důležitých událostí:
Eurozóna: Eurozóna se chystá posílit svůj permanentní záchranný fond. Pět set miliard eur v něm by nemuselo stačit k uklidnění trhů, které jsou nervózní z vývoje hospodářství například v Itálii nebo ve Španělsku. O navýšení prostředků ve fondu budou o víkendu jednat na neformální schůzce ministři financí Unie v Kodani.
Eurozóna: Německá spotřebitelská důvěra agentury GfK za duben proti očekávání mírně klesla na 5,9 bodu z březnových 6,0 bodu. Trh předvídal mírné zlepšení indikátoru na 6,1 bodu.
Eurozóna: Krize veřejného dluhu eurozóny není stále u konce, i když se finanční trhy v letošním roce zklidnily. Podle zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zůstávají banky v regionu slabé a úroveň dluhu stále roste. Navíc není jisté, že se podaří splnit fiskální cíle.
USA: Index spotřebitelské důvěry v USA klesl v březnu na 70,2 bodu z únorových vzestupně revidovaných 71,6 bodu (po původně oznámených 70,8 bodu). Trh čekal pokles na 70,3 bodu.
USA: Index aktivity Richmondského Fedu v březnu klesl na 7 bodů při očekávání ústupu jen na 18 z 20 bodů.
USA: Americká ekonomika je podle šéfa Federálního rezervního systému (Fed) Bena Bernankeho silnější a stabilnější a polevují i finanční problémy v Evropě. Na vítězné tance ohledně silného hospodářského oživení je ale prý ještě příliš brzy.
Dnešní ekonomický kalendář:
- v 02:30 v Austrálii report národní banky o finanční stabilitě
- v 10:00 v eurozóně peněžní zásoba M3
- v 10:30 v Británii saldo běžného účtu
- v 10:30 v Británii Hrubý domácí produkt (HDP)
- ve 13:00 v USA počet žádostí o hypotéku
- ve 14:30 v USA objem objednávek statků dlouhodobé spotřeby
- v 16:30 v USA týdenní změna zásob ropy
Autor působí ve forex společnosti www.fxstreet.cz