Komentář k vývoji na trhu RM-S v týdnu od 5.1. do 9. 1. 2003
Index PK 30, který vyjadřuje chování cen akcií na trhu RM-S, měl tento týden velmi dobře „našlápnuto“ k přiblížení magické hranice tisíce bodů. Poslední dny tohoto týdne se však dostavila silná korekce a ze čtvrtečního maxima 964 body klesla hodnota indexu na závěrečných 949,5 bodu.
Zajímavý cenový vývoj byl v tomto týdnu u akcií společnosti ČEZ, která překonala hranici 150 Kč. Nad touto hranicí se ji však nepodařilo udržet a poslední obchod tohoto týdne se uskutečnil za cenu 147,40 Kč, to znamená oproti ceně posledního obchodu roku 2003 růst o 0,75 %. Z dalších akcií zařazených do báze PK 30 je vhodné připomenout překonání hranice sedmdesáti korun u Unipetrolu. Tato akcie, kterou bylo možné v březnu 2002 nakoupit za přibližně 30 Kč, zpevnila v tomto týdnu o dalších 7,3 % a týdenní obchodování zakončila na ceně 70,40 Kč.
Tatře se daří nejen na Dakarské rallye, ale také na akciovém trhu. V rámci obchodů na RM-SYSTÉMu tyto akcie posílily o 14,4 % na závěrečný kurz 34,90 Kč za akcii.
V rámci odvětví služeb si polepšily akcie Hotelu Panorama a Interhotelu Olympic. Cena akcií Panoramy se vyšplhala o 21 % na 666 Kč a Olympic si připsal během týdne 1,8 %.
Naopak se méně dařilo akciím uhelných společností. Severočeské doly uzavíraly týden na ceně 993,10 Kč, resp. mírným vzrůstem o 0,62 % a akcie Českomoravských dolů oslabily na 185,10 Kč, resp. o 2,7 %.
K pětisetkorunové hladině „dopluly“ během týdne akcie České námořní plavby, jejich plavba na závěrečných 505,90 Kč měla sestupnou tendenci a znamená 8 % týdenní oslabení.
Jiří Vodička
RM-SYSTÉM a.s.