Shrnutí týdne – návrat nervozity a prudký propad kakaa

06.04.2012 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

V uplynulých dnech se na finanční trhy dostavila nervozita. Americké akciové indexy zamířily dolů, dluhopisy naopak posilovaly. Evropské bondy dokonce …

V uplynulých dnech se na finanční trhy dostavila nervozita. Americké akciové indexy zamířily dolů, dluhopisy naopak posilovaly. Evropské bondy dokonce vyrazily na nová maxima. Z nervozity těžil tradičně americký dolar. Pod prodejní tlak se naopak dostalo euro. Na komoditních trzích jsme ve většině případů nebyli svědky žádných dramatických cenových pohybů. Výjimkou bylo kakao a bavlna.

Investory v průběhu týdne znervóznilo Španělsko, kde zklamala aukce státních dluhopisů. Výnosnosti desetiletých španělských bondů se vydaly výše a ke konci týdne se pohybovaly na úrovni 5,76%. Vzhůru zamířily i výnosnosti italských dluhopisů (10leté – 5,45%). Zklamáním byly některé makroekonomické statistiky z Evropy. Výroba v britských podnicích poklesla v únoru meziměsíčně o 1%. Meziročně došlo k poklesu o 1,4%. Analytici očekávali růst o 0,1%. Německá průmyslová výroba v únoru poklesla meziměsíčně o 1,3%, přičemž analytici očekávali pokles o 0,5%. Ve Spojených státech zklamaly prodeje automobilů. Nejdůležitější statistikou týdne však byla data z amerického pracovního trhu. Výsledek byl nepříjemným překvapením. Zaměstnanost mimo zemědělský sektor v únoru vzrostla jen o 120 000, což je nejméně za posledních 5 měsíců. Analytici očekávali růst o 201 000. Zaměstnanost v soukromém sektoru vzrostla o 121 000. Analytici očekávali růst o 224 000. Míra nezaměstnanosti poklesla z 8,3% na 8,2%, přičemž analytici očekávali stagnaci.

Americké akciové indexy mírně korigovaly předchozí růst. Nervozita na trzích naopak přála dluhopisům, které zamířily vzhůru. Evropské bondy dokonce prorazily důležité rezistence na úrovni maxim z předchozích měsíců. Obavy investorů měly vliv i na měnové trhy. Dařilo se americkému dolaru, pod prodejní tlak se naopak dostalo euro a švýcarský frank.

Na komoditních trzích stálo za pozornost především kakao, jehož cena prudce propadla a přiblížila se k důležitému střednědobému supportu. Příčinou jsou spekulace o dostatečné nabídce. Asset & Resource Management ve své zprávě z 2. dubna uvádí, že by produkce kakaa mohla překonat spotřebu o 110 000 tun. Zásoby ve skladech monitorované ICE Futures U.S. vzrostly k 2. dubnu na 5,5 milionu pytlů, což je nejvyšší hodnota od května 1999. Klíčové pěstitelské regiony měly v závěru března a na začátku dubna dostatek dešťových srážek, ty se navíc očekávají i v tomto týdnu. Pod prodejním tlakem se nacházela bavlna. V průběhu týdne oslabila nejvíce za poslední 3 měsíce. K poklesu přispívají obavy z většího osetí v USA. Americké ministerstvo zemědělství (USDA) odhaduje, že zemědělci osejí bavlnou 13,155 miliónů akrů. To sice představuje pokles o 11 % oproti předchozímu roku, nicméně odhad analytiků byl ještě o 158 tisíc akrů menší. V sektoru drahých kovů stála za pozornost zpráva z Indie. Šperkařský průmysl v zemi stávkuje, což se s největší pravděpodobností negativně projeví i na spotřebě zlata. Indie byla ve čtvrtém čtvrtletí druhým největším spotřebitelem drahého kovu na světě. Bombay Bullion Association odhaduje, že importy zlata pravděpodobně poklesly v březnu na 15 až 20 tun ze 75 až 80 tun v minulém roce. Za druhé čtvrtletí očekává asociace meziroční propad z 250 tun na 150 tun. Poklesu se v průběhu týdne dočkal pomerančový koncentrát, který se dostal na střednědobý support na úrovni 160 centů. Jednou z příčin jsou informace o dostatečné produkci. Brazilská asociace exportérů citrusů 29. března oznámila, že v letošním roce hodlá vyexportovat až 1,2 miliónu tun pomerančového koncentrátu. V loňském roce bylo z Brazílie vyvezeno 1,15 miliónu tun. Ve svém prohlášení dále zmíněná průmyslová skupina odhaduje, že se globální zásoby koncentrátu k 30. červnu oproti předchozímu roku zdvojnásobí. Podle amerického ministerstva zemědělství vzroste také produkce pomerančů v oblasti americké Floridy, a to meziročně o 4,8 %. V sestupném trendu pokračoval i zemní plyn. Statistika o zásobách zemního plynu ve Spojených státech za týden končící 30. březnem odhalila růst o 42 miliard stop kubických na 2,479 bilionu. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali nárůst o 30 miliard. Zásoby jsou o 900 miliard (57 procent) vyšší oproti minulému roku.
 

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE