Komodity po slabších datech z amerického trhu práce klesají

11.04.2012 | , Saxo Bank
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz


Ole S. Hansen,komoditní stratég Saxo Bank

11. 04. 2012

Ceny komodit vuplynulém týdnu klesaly, protože makroekonomické obavy vyústily v prodejenapříč sektory. Negativní překvapení amerického reportu o pracovních místechspustilo další prodeje především na trzích, kde je ceněná likvidita, přičemžhodně obchodníků již bylo na velikonočních prázdninách. Bez poskvrny vyvázlpouze zemědělský sektor díky obavám z nižších zásob, což podporovalo cenyobilnin a zejména sojových bobů.



Dopad měl takévývoj měnového páru EURUSD, který se od konce ledna obchoduje v pásmu 1,30 až1,35, což ovlivňuje zejména hlavní komodity jako je ropa Brent nebo měď.Obchodníci budou opět sledovat testování dna u tohoto páru a pokud podpora opětvydrží, mohly by komodity zůstat v daném cenovém pásmu.


Širší indexDJ-USB ztratil za minulý týden 0,5 procenta a investoři se aktuálně poohlíží polepších příležitostech. Pro většinu investorů může být druhé čtvrtletí napříčsektory výzvou, protože se po dobrém prvním čtvrtletí dá očekávat konsolidace,která může přijít se slabými daty z hlavních ekonomik.  







Energetický sektormá za sebou také lehký výprodej, ropa Brent se po slabším než očekávané reportuz amerického trhu práce obchodovala za nejnižší cenu za měsíc, což by mohlonadále zpomalit poptávku po benzínu. Írán souhlasil s obnovením rozhovorů o jeho jaderném programu a takrostly naděje, že dohody může být po jednáních, která začnou 14.dubna,dosaženo.


Nejnovější data ovýši spekulativních pozic za týden končící 3.dubna ukázala, že spekulantisnížili sázky jak na ropu WTI tak na Brent o největší sumu za poslední třiměsíce. Manažeři fondů tvrdohlavě drželi dlouhé pozice v Brentu díkygeopolitickému riziku a přetrvávajícímu napětí v promptních dodávkách. Minulýtýden však došlo v těchto čistých dlouhých pozicích k poklesu o 8 procent.Ukázalo se, že manažeři obchodují pásmo, které se na ropě vytvořilo běhemuplynulých dvou měsíců. Abychom se však dočkali významné změny v počtu pozic,je třeba, aby byla u Brentu prolomena cena 120 dolarů a 100 dolarů u ropy WTI. 


Vzácné kovy rostlydíky očekávání stimulů

Cenu zlata astříbra od ledna ovlivňují řeči o dalších stimulech. Mizerný report o americkézaměstnanosti opět zvedl naděje na další kolo kvantitativního uvolňování, díkyčemuž zejména zlato našlo podporu. Obchodníci se v uplynulých měsících nechalipřelstít a pravděpodobně nyní budou čekat na důkaz centrální banky, než se znovuvrhnou nakupovat. Do té doby budou podporu poskytovat modely sledující trendy,nákupy se dají čekat při prolomení směrem výše.


Trh nereagoval anina ukončení 21denní stávky indických šperkařů na protest proti rostoucímdovozním clům. V současném prostředí tak bude hrát při nízké aktivitěspekulantů roli zejména fyzická poptávka, která může pomoci najít zlatu půdupod nohama.




55týdenní klouzavýprůměr je aktuálně na 1647 dolarech a je akorát tetován. Týdenní závěr podtouto hodnotou by mohl signalizovat další pokles, ale protože průlom tétohladiny byl vždy krátkodobý, mohou ho někteří brát jako příležitost k nákupu srelativně těsným 3 nebo 4procentním stop lossem.


Měď klesla nasedmitýdenní minimum

Rostoucí čínskáinflace a slabý americký report z trhu práce spustil výprodej na mědi, kteráklesla na nedávné dno ve výši 370,50, tedy na nejnižší cenu za sedm týdnů.Vyšší čínská inflace by mohla omezit tendenci vlády stimulovat růst, cožznamená snížení poptávky ze strany největšího světového spotřebitele.


Rostoucí cenyzemědělských komodit opět vyvolávají obavy

Malé zásoby starésklizně, silný export a snížená úroda v Jižní Americe podpořily růst cenykvětnových sojových bobů na nejvyšší cenu od loňského září. Navíc jsme ještěviděli v USA nezvykle teplé počasí, což přimělo farmáře k dřívějšímu osetíkukuřice, navíc zvýšenému již nyní o 7 procent. To se může dít na úkor sojovýchbodů, což by jen podpořilo vyšší ceny. Spekulativní obchodníci tomu věří aproto v uplynulých měsících budovali rekordní dlouhé pozice.



Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE