Finanční trhy včetně komodit se většinu uplynulého týdne vzpamatovávaly z negativního překvapení, které v předchozím týdnu přinesla zpráva o pracovních místech v USA. Americké akciové trhy poklesly na měsíční minimum a v Evropě se různé země nadále vyvíjí výrazně odlišným směrem. Rozdíl mezi vývojem indexu DAX v Německu a IBEX ve Španělsku je letos 27%. Pozornost se ve stále trvající dluhové evropské krizi soustředí na Španělsko, kde výnosy desetiletých dluhopisů rostou nad 6 procent, jsou tedy o 4 procentní body výše než tytéž dluhopisy německé.
Dolar se mezitím proti euru stále obchoduje do strany, přičemž opět našel podporu před důležitou úrovní 1,3000. Při dosažení úrovně podpory došlo k nákupům eura a prodeji dolaru, což podpořilo komodity.
Avšak krátkodobý pohled na světový růst, zejména poté, co čínské HDP za Q1 spadlo na tříleté minimum, ukazuje na další oslabení vývoje, což by mohlo pro komodity představovat určitou překážku v dalším růstu. Zprávy z Číny spustily další výprodeje průmyslových kovů, zejména mědi, která se před obratem na dolaru blížila kritické úrovni. Zlato rostlo po té, co opět zafungovala podpora a objevily se zprávy, že v roce 2013 by cena mohla dosáhnout hodnoty 2000 dolarů a ropa testovala sílu podpory.
Obchodníci se zlatem se nechali trhem v uplynulýchměsících několikrát zmást, protože hlavním hybatelem vývoje byly řeči o tom,zda bude či nebude v USA další kolo kvantitativního uvolňování. Slabá data zamerického trhu práce odkryla další potenciál možného uvolnění. Podporu poskytltaké GFMS, největší světový konzultant pro vzácné kovy. Ve svém Zlatém souhrnu2012 uvedl, že cena by se do konce roku 2012 nebo začátkem 2013 mohla dostatnad hladinu 2000 USD.
Důvody pro pokračování rally jsou dobře známy: obavy zevropské dluhové krize, negativní reálný výnos a vyhlídky na dalšíkvantitativní uvolňování v USA. Vrchol v roce 2013 se dá čekat, jakmile sevyhlídka růstu amerických sazeb stane realitou. GFMS také předpokládá, ženabídka dolů a recyklace zlata bude růst rychleji než poptávka po špercích adalších produktech, takže investiční příležitost bude otázkou poptávky.Krátkodobě může cena dojít na 1530 USD, v případě, že trh bude opouštět riziko,což může na chvíli postihnout i zlato.
Techničtí obchodníci přivítali, že 55týdenní klouzavý průměr na 1647dolarech jako podpora vydržel a trendová rostoucí čára od minima z roku 2008zůstala nedotčená. V dalších dnech pravděpodobně k prolomení rezistence nahodnotě 1697 USD nedojde, protože mnoho obchodníků se nyní vůči zlatu chovánetečně, protože zlato v uplynulých měsících často vydávalo falešné signály.Také lze argumentovat tak, že tato úroveň bude prolomena, protože hedžové fondyzůstaly trochu mimo s nižší expozicí vůči zlatu a budou reagovat, pokud setechnický obrázek změní na pozitivní.
Ekonomické zpomalení zasáhlo průmyslové kovy
Po lednovém silném růstu si kovy vzaly oddechový čas, přispívají k tomu i zprávy o ekonomickém zpomalení v Číně. Od počátku února se průmyslové kovy obchodují do strany, přičemž v posledních týdnech se prostředí změnilo na výrazně negativní. Vrcholem byl slabší report z amerického trhu práce, který nadále snížil výhled ohledně ekonomické aktivity a s tím související poptávky.
Hlavním viníkem je však Čína a vysoké domácí zásoby průmyslových kovů jako je měď a ocel, které zvyšují obavy ze zpomalení. Čína v posledních letech stála za 40 procenty světové spotřeby a za více jak 50 procenty světového růstu ve spotřebě hlavních kovů. Proto jejich nejbližší cenový vývoj bude záviset na vývoji této země.
Měď, nejvíce obchodovaný kov, prolomila technické úrovně jak v Londýně tak v New Yorku a aktuálně hledá podporu. Cena ještě nějakou dobu může trpět, protože panují obavy z tvrdého přistání v Číně a obavy vzbuzují také slabší ekonomická data v USA, která mohou panovat ještě dalších pár čtvrtletí. Techničtí obchodníci budou sledovat podporu na 8 000 USD/MT na LME v Londýně a 3,6 USD/lb na COMEXu v New Yorku.
Poptávku po mědi očekáváme slabou, ale problémy na straně nabídky mohou cenu ochránit před dalším poklesem. Produkce z několika hlavních zemí zklamala z mnoha důvodů jako například díky sporům se zaměstnanci, nepříznivému počasí, technickým problémům a díky poklesu kvality rudy, protože některé hlavní doly dosáhly hranice kapacity.
Na trhu s ropou pokračují ústní intervence
Saúdská Arábie, největší světový exportér ropy a zároveň jediná země sdalší rezervní kapacitou, znovu vyjádřila svou nespokojenost se současnýmicenami, které se pohybují okolo 120 dolarů za barel. Ministr ropného průmysluSaúdské Arábie, pan Naimi prohlásil, že zde žádný nedostatek nabídky není azásoby jak v království tak jinde ve světě jsou na svých maximech. Dále uvedl,že Saúdská Arábie je odhodlaná stlačit ceny níže a že může produkovat v případěpotřeby větší množství navzdory tomu, že aktuální produkce činí 10 milionůbarelů denně, což je nejvyšší úroveň za posledních třicet let.
Mezinárodní energetická agentura (MEA) také dělala, co mohla, abyuklidnila ropné trhy, když oznámila, že dva roky ztížených podmínek na straněnabídky jsou za námi. Podle ní růst poptávky mírně oslabuje ve chvíli, kdySaúdská Arábie zvýšila produkci. Kam tedy jde všechna ta ropa, když ne dospotřeby? MEA se domnívá, že tuto ropu navíc skladují na souši i na mořipředevším rozvojové země, aby zvýšily strategické rezervy pro případ, že dojdek výpadku dodávek.
Naděje před setkáním v Íránu rostou
Skupina zemí sestávající z Číny, Ruska, Británie, Francie, USA a Německase v Íránu setká poprvé po roce, aby diskutovala, jak řešit více jak měsíctrvající spor ohledně jaderných záměrů Íránu, které výrazně přispěly kletošnímu růstu ceny ropy. Sankce uvalené na Írán zvýšily riziko, že exportropy by mohl v této zemi klesnout na úrovně, které jsme naposledy viděli běhemíránsko-irácké války v polovině 80.let. Vysoké ceny ropy však nedopadajínegativně pouze na Írán ale i na země, které sankce zavedly. Zanechme stranourétoriku, trh se bude soustředit na známky dohody, kterou budou obě stranyprezentovat jako vítězství a která pomůže uvolnit napětí.
Cena ropy Brent klesla, zatímco WTI udržela trojmístnou cenu, čímž došloke snížení cenového spreadu mezi oběma ropami. Brzy bude otevřen ropovod Seawayz Cushingu, centrálního skladu ropy WTI do Mexického zálivu, což odstraní tlakyna skladovací kapacitu v této oblasti a což pomůže ropě WTI posunout se zpět namezinárodní cenovou úroveň, kterou reprezentuje ropa Brent.
Brent po většinu uplynulého týdne hledala podporu v pásmu 119 a 120dolarů za barel, kde ji také našla. Dokud se situace v Íránu nezlepší,spekulanti na pokles budou pravděpodobně vybírat
zisky okolo 119 dolarů, protože ke snížení cenovéprémie před známkami nalezení řešení nedojde.