Na finančních trzích jsme v uplynulém týdnu byli svědky zvyšující se nervozity. Americké akciové indexy zastavily růst, evropské bondy zamířily naopak vzhůru. Většina komodit klesala. Pod silný prodejní tlak se dostal pomerančový koncentrát. Cena poklesla i v případě cukru, ropy, pšenice nebo stříbra. Obavy vyvolaly některé horší makroekonomické statistiky, dále pak napětí spojené s blížícími se volbami ve Francii a v Řecku.
Z makroekonomických statistik z USA zklamal Chicago PMI (56,2 bodu vs. oček. 60,8 bodu), výdaje ve stavebnictví (+0,1% vs. oček. +0,5%), zpráva ADP o zaměstnanosti (+119 tis. vs. oček. +183 tis.) a ISM index mimo výrobu (53,5 bodu vs. oček. 56 bodů). Pozitivně naopak překvapil ISM index ve výrobě (54,8 bodu vs. oček. 53 bodů) nebo žádosti o podporu v nezaměstnanosti (365 tis. vs. oček. 378 tis.). Investoři s napětím čekají na výsledky voleb ve Francii a v Řecku, které rozhodnou, zda výše uvedené země budou pokračovat ve fiskálních reformách a úsporných opatřeních. Předběžné průzkumy přitom naznačují, že voliči odmítají úsporná opatření, což se projeví i na výsledcích voleb. Existuje tak reálné riziko, že se situace v Evropě dále zkomplikuje a vyjednávání budou mnohem obtížnější. Pozornosti finančních trhů neuniklo ani zasedání ECB. Žádného zásadního překvapení se však investoři nedočkali. Prezident Mario Draghi nicméně ponechal otevřený prostor pro další stimulační opatření. Komentář rozvířil spekulace o blížícím se snížení úrokových sazeb. O překvapení se naopak postarala Reserve Bank of Australia, která neočekávaně snížila úrokové sazby o 0,5% na 3,75%. Analytici počítali s poklesem o 0,25%. RBA zároveň upravila odhady inflace a hospodářského růstu. V roce 2012 očekává růst ekonomiky o 3%. V únorové predikci počítala s růstem ve výši 3,5%. Spotřebitelské ceny by se měly zvýšit o 2,5%. Únorový odhad počítal s růstem o 3%.
Růst amerických akciových indexů se zastavil. Nervozitu na trzích vyvolaly především horší makroekonomické statistiky v USA. S napětím se čekalo na páteční data z pracovního trhu. Výsledková sezóna pokračuje. Její začátek pozitivně překvapil Wall Street, když po prvních 10 dnech překonalo očekávání analytiků z pohledu zisku na akcii 70% firem. To by byl jeden z nejlepších výsledků za posledních deset let. Situace se však postupně zhoršuje a aktuálně překonalo očekávání analytiků jen 64% firem. Stále se však jedná o nadprůměrný výsledek (průměr se pohybuje kolem 62%).
Evropské dluhopisy zamířily opět vzhůru a vyšplhaly se na několikaměsíční maxima. Americké bondy stagnovaly. Na měnových trzích těžil z nervozity tradičně americký dolar. Poklesu se naopak dočkalo euro a komoditní měny. Australský dolar reagoval na překvapivé snížení úrokových sazeb prudkým poklesem. Snížení odhadu růstu australské ekonomiky navíc podpořilo spekulace, že by uvolňování měnové politiky mohlo pokračovat i v následujících měsících.
Na komoditních trzích stál za pozornost především pomerančový koncentrát, který se dostal pod silný prodejní tlak. Komodita prorazila důležitý support a propadla na 29měsíční minimum. Příčinou je slábnoucí poptávka ve Spojených státech. Maloobchodní prodeje pomerančového džusu klesly v měsíci končícím 14. dubnem o 11% na 39,05 milionu galonů. Navíc se očekává, že k letošnímu 30. červnu budou zásoby koncentrátu v držení třech největších brazilských producentů v meziročním srovnání až dvojnásobné. K jihu zamířila cena vepřových půlek. Příčinou je slabší poptávka v USA. Prodejnímu tlaku neunikla ani ropa, jejíž cenu tlačily níže nepříznivé makroekonomické statistiky z USA a Evropy, které vyvolávají spekulace o nižší poptávce. Dále pak data o vyšších zásobách ve Spojených státech. 18 analytiků oslovených agenturou Bloomberg očekává do 11. května další pokles cen ropy. 11 analytiků počítá s růstem a 4 se stagnací. Pro cenu kukuřice byly podporou zprávy o vyšší poptávce. Spojené státy, které jsou největším vývozcem kukuřice na světě, již prodaly 1,44 milionů tun s dodáním v marketingovém roce 2012-2013. Jedná se o největší prodeje za posledních 18 let. Na trhu se sójou stála za pozornost zpráva o optimismu obchodníků a analytiků. 16 z 24 analytiků a obchodníků oslovených agenturou Bloomberg očekává v následujícím týdnů růst ceny, 1 očekává stagnaci. Jedná se o největší optimismus od 16. března. Data CFTC odhalila, že hedge fondy sází na růst cen sóji nejvíce od června 2006. Čína, největší spotřebitel sóji na světě, nakoupila ze Spojených států ve čtyřech týdnech končících 26. dubnem 921 642 tun komodity, což je takřka trojnásobek oproti stejnému období minulého roku. Organizace spojených národů v aktuálně zveřejněné zprávě uvádí, že by produkce sóji mohla v této sezóně poklesnout o 9,5% na 240 milionů tun. Sucha v Jižní Americe zapříčiní pokles produkce v regionu o 14%.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.