Pomerančový koncentrát
V minulém týdnu nebyl jediný den, kdy futures kontrakty na pomerančový koncentrát nezakončily níže. V souhrnu celého týdne tak bylo oslabení této komodity více než citelné. Po proražení důležité supportní úrovně mnoho obchodníků a hedžových fondů uzavíralo své dlouhé pozice a cena koncentrátu se tak dokonce dostala až na 29-měsíční minima. Hlavními důvody byly 2. Tím prvním je klesající poptávka ve Spojených Státech. V období zahrnujícím 52 týdnů a končícím 15. dubnem byl pokles tržeb za prodej koncentrátu v USA o 1,2 % na celkových 39,05 milionů galonů. Dalším důvodem pro současný klesající trend jsou vysoké globální zásoby komodity, do značné míry způsobené produkcí v Brazílii. Zde se pohybuje odhad zásob u třech tamních největších producentů k 30. červnu letošního roku až na dvojnásobku loňských hodnot. Červencový pomerančový koncentrát tak v pátek na ICE Futures U.S. zakončil na ceně 124,05 centů za váhovou libru. O 2,95 centů níže oproti čtvrtku.
?
Ropa
Výrazný propad nastal v předchozím týdnu na ropě. Pokles byl živen především nepříznivými makroekonomickými daty jak z Evropy, tak i z USA. Dramaticky ropa oslabila i po proslovu Prezidenta ECB, Maria Draghiho, který řekl, že výhled hospodářského vývoje zemí eurozóny je stále více nejistý. Ale zároveň zdůraznil, že i přes mnohá rizika očekává v ročním výhledu určité zlepšení situace. Současná úroková sazba ECB je na rekordně nízké hodnotě 1%. Zlevnění ropy nastalo i po zveřejnení pravidených statistik U.S. Ministerstva Energetiky o stavu zásob ropy, paliv a destilátů. Dle tohoto reportu se zásoby ropy vyšplhaly ke konci předminulého týdne nejvýše za posledních 21 let. Tento růst zásob je spjat jak s vyšší produkcí ropy, tak i vyšším dovozem do USA. Zásoby stouply o 2,84 milionů na 375,9 milionů barelů. Zajímavý byl i odhad 18 analytiků oslovených agenturou Bloomberg, kteří do 11. května očekávají další pokles cen ropy. Červnová ropa na CME uzavřela v pátek na hodnotě 98,49 USD za barel.
?
Sojové boby
Na trhu se sojou sice nebyly v rámci minulého týdne tak divoké pohyby jako u předešlých dvou komodit, nicméně určitě stojí tato komodita za zmínku i proto, že na trhu panuje značný optimismus týkající se budoucího vývoje tohoto trhu. 16 z 24 analytiků oslovených agenturou Bloomberg totiž v tomto týdnu očekává růst ceny a pouze 1 očekává stagnaci. Jde o největší optimismu týkající se růstu ceny sóji od 16. března. Také se objevila zpráva informující o největším zájmu hedgeových fondů o nákup sóji od června 2006. Organizace spojených národů pak očekává, že v aktuální sezóně by mohl pokles produkce sóji dosáhnout až 9,5%. Jen v Jižní Americe totiž kvůli suchům bude produkce nižší o 14%. V pátek zakončily listopadové sojové boby na burze CBOT na ceně 1366,75 centů za bušl.
?
Tomáš Kocourek
Colosseum a.s.