V březnu roku 2009 našly akciové indexy po několikaměsíčním propadu své dno. Indexy otočily o 180 stupňů a zamířily vzhůru. Dlouhodobý investor si jistě pokládá otázku, zda je dlouhodobý bear market již konečně u konce a začíná dlouhodobý bull market.
Vodítkem k odpovědi je historický cenový vývoj a valuace indexů. Na obrázku 1 je zachycen americký akciový index Dow Jones Industrial Average. Jedná se o jeden z nejstarších indexů v USA, který se skládá z akcií 30 amerických společností. Na grafu je znázorněn vývoj a výkonnost indexu v jednotlivých fázích dlouhodobých bear a bull marketů. Dále pak ukazatel P/E (cena akcie/zisk na akcii).
Obrázek 1: 100 let dlouhodobých bull a bear marketů, růst a propad P/E (Zdroj: Crestmont Research, Ritholtz.com)
V průběhu uplynulých 100 let platilo, že dlouhodobé cykly jsou ovlivněny valuacemi akcií. Několikaleté bull markety začaly ve chvílích, kdy se ukazatel P/E pohyboval hluboko pod průměrnými hodnotami. Převážně se jednalo o jednociferné úrovně. Dlouhodobé bear markety začaly při nadprůměrných hodnotách. Aktuálně se ukazatel P/E indexu DJIA pohybuje na úrovni 12,58. Jedná se sice o podprůměrnou hodnotu, nicméně stále dvoucifernou.
V průběhu dlouhodobých bear marketů byla celá řada období, kdy akciové indexy prudce posilovaly. Stejně tak v průběhu dlouhodobých bear marketů nastaly výrazné korekce. Názornou ukázkou je tabulka níže. Prudký růst akcií v posledních letech proto nemusí nutně znamenat, že již nastal konec dlouhodobého bear marketu, který odstartoval v roce 2000.
Obrázek 2: Cykly akciového indexu S&P Composite od roku 1932 (Zdroj: Ritholtz.com)
Výraznějšímu propadu akcií brání v posledních letech intervence centrálních bankéřů, kteří se snaží pomocí extrémně uvolněné měnové politiky přinutit investory nakupovat riziková aktiva a zvýšit jejich cenu. Cílem bankéřů je podpořit tzv. “efekt bohatství“, kdy zvyšující se ceny akcií vyvolávají pocit rostoucího bohatství a lidé následně více spotřebovávají, což podpoří ekonomický růst. Podobné kroky však pouze pokřiví časový profil výnosností, kdy bude současná vyšší výnosnost nahrazena o to horší výnosností v následujících letech, protože akcie se díky zásahům centrálních bank stávají uměle nadhodnocené.
Domníváme se, že dlouhodobý akciový bear market ještě neskončil. Rozvinutý svět se stále nachází ve fázi deleveragingu, který je tradičně spojen s podprůměrným hospodářským růstem, vyšší nezaměstnaností, nižší spotřebou a vyšší mírou bankrotů. Valuace globálních akcií nejsou na nijak zvlášť nízkých úrovních. Intervence centrálních bankéřů deformují trhy, způsobují vysokou volatilitu a uměle nadhodnocují akcie. Ziskové marže firem jsou v řadě případů na nejvyšších úrovních za několik desetiletí, což je z dlouhodobého pohledu neudržitelný stav. Historie ukazuje, že dlouhodobé bull markety začínají při výrazně podprůměrných valuacích. Tento stav ještě stále nenastal. Investoři se proto i v následujících letech musí připravit na výnosnosti, které se budou s největší pravděpodobností pohybovat pouze v řádu procent a nikoliv desítek procent, na které byli zvyklí z bull marketů. Výše uvedené řádky však neznamenají, že by nebylo možné na akciích vydělat. Vysoká volatilita poskytuje pro value investory s dlouhodobým investičním horizontem jedinečné příležitosti.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.