Zlato dnes oslabuje o 0,2% d/d na 1550. Zlato po propadu k hranici téměř roční podpory 1524 pokračuje v konsolidační fázi těsně nad touto úrovní v úzkém pásmu 1549 – 1574. Trh nebyl schopen prorazit spodní hranici tříměsíčního klesajícího kanálu. Před klíčovými makroekonomickými zprávami USA za květen nelze čekat výraznější změnu charakteru obchodování. Zaměstnanost (14.30 SEČ) by měla růst rychleji než v dubnu, nicméně trend posledních měsíců spíše naznačuje zpomalení posilování trhu práce v souvislosti s útlumem růstové dynamiky ekonomické aktivity. Index ISM průmyslu (16.00 SEČ) by měl tento fakt potvrdit snížením z dubnové úrovně, růst aktivity průmyslu by měl klesnout na nevýraznou úroveň.
Současná velká averze k riziku, oslabení cen hlavních komodit, posilování dolaru a technické faktory potvrzují klesající trend, minimálně nebezpečí pokračování výraznější korekce a konsolidace s obchodováním v blízkosti současného minima. Hlavní podporou je dno ze září a prosince minulého roku 1524, rezistencemi jsou 1574, 1581, 1600 a 1649.
V posledních měsících pokles zlata přiživilo trvání dluhové krize Eurozóny, některé technické signály (například potvrzené prolomení 100 MA pod 200 MA) či indikátory sentimentu. Dalším nebezpečím je zatím tajemný směr monetární politiky Fedu. Předpokládaný signalizovaný určitý posun pohledu Fedu na ekonomiku a jeho neochota dále posilovat expanzivní politiku byly v posledních týdnech zpochybněn oslabením oživení americké ekonomiky zejména po zpomalení růstu ek. aktivity a zaměstnanosti na nevýraznou úroveň. Interpretace komentářů Fedu a případného posunu americké monetární politiky v prostředí dluhové krize Evropy a vcelku solidních zpráv aktivity americké ekonomiky je ale stále pro trh oříškem. Fed vše potvrdil dubnovým komentářem k rozhodnutí nezměnit hlavní úrokovou sazbu, který naznačil vyčkávací taktiku. Případné zmírňování americké monetární expanze v budoucnu v kombinaci se silným dolarem by dále oslabovalo zlato.
Josef Kvarda
Analytik