Solidní data z Austrálie už podruhé za sebou vylepšila sentiment na trhu v průběhu asijské seance. Zaměstnanost vzrostla v květnu o 38,9 tisíc, což je významné zlepšení v porovnání s dubnovými 7 tisíci. Míra nezaměstnanosti na druhou stranu mírně vzrostla a to z 5% na 5,1%. Měnový pár AUD/USD se obchoduje kolem 0,9980.
Vývoj měnového páru AUD/USD:
Na začátku londýnské seance americká měna (USD) nejdříve ztratila, později však smazala své ztráty a obchoduje se blízko otevírací hodnoty. Evropské akciové trhy si připisují kolem 0,6%.
Bank of England (BOE) dnes ponechala hlavní sazbu ve Velké Británii beze změny na 0,50 % a program pro nákup aktiv (QE) zůstal na 325 miliardách liber. Měnový pár GBP/USD poté vzrostl a obchoduje se výš kolem 1,5550.
Vývoj měnového páru GBP/USD:
Sektor služeb ve Velké Británii pokračuje v expanzi relativně dobrým tempem. PMI totiž v květnu zůstalo na 53,3, zatímco analytici očekávali pád na 52,6. Obchodní důvěra sice spadla na 5 měsíční minimum, ale zaměstnanost vzrostla a nové objednávky v sektoru dosáhly na 4měsíční maxima. Halifax index cen domů vzrostl za květen o 0,5% po dubnovém 2,3% pádu.
Z dalších zpráv se zmíním o švýcarské maloobchodní inflaci, která v květnu povolila na 0% z 0,1% m/m a meziročně zůstala beze změny na -1%. Tamní míra nezaměstnanosti poklesla na 3% z 3,1%. Na švýcarskou měnu ale tato zpráva neměla větší dopad. Měnový pár USD/CHF se dnes obchoduje v okolí 0,9544:
Vývoj měnového páru USD/CHF:
Španělsko dnes prodalo různé dluhopisy za 2,074 miliardy eur, což je nad cílovým pásmem 1-2 miliardy. Průměrné výnosy sice vzrostly, ale bid to cover výrazně zlepšil u všech dluhopisů. Podle agentury MNI dokončilo Španělsko již 58% potřeb pro financování roku 2012.
Americká obchodní seance začne ve 14:30 vyhlášením počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který se očekává na 381 tisících z minulých 383 tisíc. V 16:00 přijde na řadu kanadské Ivey PMI, které se očekává výš na 53,5 z 52,7.
Hlavním bodem ale bude projev šéfa amerického FEDu Bena Bernankeho před společnou ekonomickou komisí ve Washingtonu DC. Náznaky dalšího uvolňování by poslaly dolar (USD) níž, ale pokud pouze zaslechneme zmínky o pokračujícím přístupu "počkáme až co přinesou budoucí data" tak by USD mohl smazat část svých ztrát. Včerejší vyznění béžové knihy totiž nebylo tak pesimistické, jak se původně očekávalo.
Patrik UrbanAutor působí ve forex společnosti www.fxstreet.cz