Shrnutí týdne – Investoři spekulují o intervenci centrálních bank

15.06.2012 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

V průběhu týdne bylo obchodování na finančních trzích poměrně poklidné. Investoři vyhodnocovali situaci a čekali na víkendové parlamentní volby …

V průběhu týdne bylo obchodování na finančních trzích poměrně poklidné. Investoři vyhodnocovali situaci a čekali na víkendové parlamentní volby v Řecku. Evropské dluhopisy ztrácely, americké stagnovaly. Akcie mírně posílily. Na komoditních trzích jsme byli svědky mírných cenových pohybů. Výjimkou byl zemní plyn, který prudce posílil. Dále pak platina a paládium. Pod prodejním talkem byla naopak káva Arabika nebo dřevo.

V uplynulých dnech by se vývoj na finančních trzích dal charakterizovat jako fáze vyčkávání. V pondělí sice investory ovládl optimismus, když o víkendu Španělsko požádalo EU o pomoc ve výši 100 mld. eur, nicméně prvotní nadšení velmi rychle opadlo. Záchranný balík má pomoci španělskému bankovnímu sektoru, který se potýká s vážnými problémy. Jihoevropské zemi nicméně díky tomu vzroste zadlužení. Ekonomice finanční injekce příliš nepomůže. Země se stále potýká s recesí, vysokou nezaměstnaností, nadhodnoceným trhem nemovitostí, rozpočtovým deficitem a nekonkurenceschopností. Agentura Moody’s Investors Service snížila v průběhu týdne úvěrové hodnocení Španělska o tři stupně na Baa3, což je poslední stupeň před spekulativním pásmem. Jako příčinu označila zvyšující se zadlužení země, slábnoucí ekonomika a horší přístup na kapitálové trhy. Snížení ratingu se dočkal i Kypr. Úvěrové hodnocení bylo sníženo z Ba1 na Ba3. Příčinou je zvyšující se pravděpodobnost výstupu Řecka z eurozóny, díky čemuž by vzrostla velikost státní podpory, kterou by země musela poskytnout bankovnímu sektoru. Makroekonomické statistiky ve světě potvrzují zpomalení globální ekonomiky. Kombinace slabšího hospodářského růstu a dluhové krize vyvolala na trzích spekulace o blížící se intervenci centrálních bank. Hovořit se dokonce začalo o koordinovaném zásahu, jehož katalyzátorem by mohly být víkendové parlamentní volby v Řecku, kde občané svými hlasy rozhodnou, zda chtějí setrvat v eurozóně. Spekulace podpořil svým vystoupením i guvernér Bank of England, který uvedl, že pravděpodobnost dalších stimulačních opatření se zvyšuje.

Americké akciové indexy mírně vzrostly. Evropské dluhopisy díky zprávám o pomoci Španělsku poklesly. Výnosnost desetiletých španělských dluhopisů se vyšplhala v průběhu týdne nad hranici 7%. Americké bondy stagnovaly. Zhoršující se údaje o americké ekonomice zvyšují pravděpodobnost další vlny kvantitativního uvolňování, což bondy podpořilo. Na měnových trzích mírně ztrácel dolar. Posilovalo naopak euro a australský dolar.

Na komoditních trzích jsme nebyli svědky žádných dramatických cenových pohybů. Výjimkou byl zemní plyn, jehož cena vystřelila prudce vzhůru. Komodita zažila největší jednodenní nárůst ceny za posledních třiatřicet měsíců. Příčinou byla pravidelná statistika o zásobách v USA, která odhalila nižší než očekávaný nárůst. Zásoby se v minulém týdnu zvýšily o 67 miliard stop kubických na 2,944 bilionu. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali nárůst o 80 miliard. Ve srovnání s předchozím rokem se aktuálně pohybují o 688 miliard (30,5 procenta) výše a jsou 29 procent nad pětiletým průměrem, což je nejnižší rozdíl od týdne končícího 27. lednem. Na konci března přitom činil rozdíl 61 procent, nejvíce za posledních šest let. V průběhu týdne výrazněji posílila i platina a paládium.

Za pozornost stála zpráva investiční banky Goldman Sachs, která očekává růst cen komodit. Předpokládá, že v následujících 12 měsících se hodnota indexu Standard & Poor’s GSCI Enhanced Commodity Index zvýši o 29 procent. Tahounem by měly být především energie, kde očekává růst ceny o 41%. Cena průmyslových kovů by se měla zvýšit o 23%, drahých kovů o 18% a v případě zemědělských komodit očekávají růst o 14%. Goldman Sachs věří, že komoditám pomůže postupné řešení evropské dluhové krize a ekonomický rozmach USA a Cíny. Na trzích se zemědělskými komoditami zaujala investory zpráva z Austrálie o odhadu úrody v marketingovém roce 2012/13. Odhad byl snížen z 25,7 milionu na 24,1 milionu tun. Příčinou je sucho. Země je druhým největším exportérem pšenice na světě. Odhad vývozu byl snížený na 20,5 milionu tun. V předchozím roce vyvezla Austrálie 22,3 milionu tun. Na trhu se zlatem stála za pozornost zpráva z Kazachstánu, kde centrální banka hodlá v tomto roce nakoupit 24,5 tuny zlata, aby diverzifikovala své devizové rezervy. V minulém roce centrální banky ve světě zvýšily své rezervy o 456 tun (10% celkové spotřeby). V tomto roce by se měla poptávka pohybovat na úrovni 400 tun. Na trzích s ropou bylo událostí číslo jedna pravidelné zasedání ropného kartelu. OPEC ponechal těžební kvóty nezměněny na úrovni 30 milionů barelů denně. Řada zemí nicméně není spokojena se současnými cenami, a proto požadovala snížení těžby. Za pozornost stály i zprávy z Číny, která je druhým největším spotřebitelem ropy na světě. Země v posledních 5 měsících využívá klesajících cen ropy k hromadění zásob, a to nejrychlejším tempem od roku 2008.
 

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE