Již několik let ve svých zprávách tvrdíme, že by se iInvestoři na finančních trzích, kteří mají široce diverzifikované portfolio investic napříč různými třídami aktiv by se měli smířit s faktem, že období snadno dosažitelných dvouciferných výnosů metodou „nakup a drž“ (buy and hold) je minulostí a je u konceještě se pár let se zřejmě opakovat nebude. Příčinou je kombinace fáze deleveragingu a extrémně nízkých úrokových sazeb. Potvrzuje to i odhad výnosnosti jednotlivých tříd aktiv v následujících 7 letech, který zveřejňuje prestižní správce aktiv GMO, který obhospodařuje pro své klienty 105 miliard dolarů. V čele společnosti s 35letou historií stojí uznávaný investor Jeremy Grantham.
Na grafu níže jsou znázorněny odhady průměrných reálných ročních výnosností jednotlivých tříd aktiv v následujících 7 letech z pohledu investora v USA. V predikcích je počítáno s průměrnou inflací ve výši 2,2% ročně. Z grafu je zřejmé, že nejvyšší průměrné reálné roční výnosnosti by měli dosáhnout investoři sázející na růst akcií rozvíjejících se zemí (+6,7%). Zároveň by se mělo jednat o nejvýnosnější třídu aktiv ze sledovaných. Na druhém místě by měly být investice do dřeva s výnosností 6,5%. Třetí místo obsadily akcie firem s vysokou tržní kapitalizací mimo Spojené státy +6,1%). Nejhůře si pravděpodobně povedou dluhopisy, které by s výjimkou bondů rozvíjejících se zemí měly investory připravit o peníze. Nepříliš šťastná volba jsou i akcie amerických firem s nízkou tržní kapitalizací (výnosnost -0,5%). Z níže uvedeného grafu je zřejmé, že akcie jsou v dlouhodobém období jednou ze tříd aktiv, která bude poskytovat největší výnosnost. Obzvláště pak v případě akcií mimo Spojené státy. Naopak investoři zaměřující se na dluhopisy budou s největší pravděpodobností velmi zklamáni.
Obrázek 1: Odhad průměrných reálných výnosností jednotlivých tříd aktiv v následujících 7 letech (Zdroj: GMO)
Pokud se investoři nehodlají smířit s jednocifernými výnosy, potom jim nezbývá, než hledat kvalitní portfolio manažery, kteří jsou schopni dlouhodobě překonávat výsledky trhu a při správě finančních prostředků volí aktivní přístup. Aktivní správa je však často spojena s poplatky, díky kterým může být pro portfolio manažera obtížné v konečném důsledku překonat trh. Proto je potřeba poplatkovou politiku dobře zvážit. Bezesporu však existují portfolio manažeři, kteří jsou schopni v horizontu let soustavně překonávat benchmarky.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.