Zlato dnes roste o 0,4 % d/d na 1571 po čtvrtečním propadu momentálních „rizikových aktiv“ (akcie, komodity, evropské měny) spuštěném sentimentem po zasedání Fedu o úrokových sazbách a smíšené zprávě červnového indexu současných obecných ekonomických podmínek zpracovatelského průmyslu Fedu Philadelphia. Fed nezměnil hlavní úrokovou sazbu a reflektoval ekonomickou slabost, vratký sentiment a nestabilitu na finančních trzích v důsledku zejména dluhové krize eurozóny v komentáři k rozhodnutí o úrokových sazbách, snížením projekcí ekonomiky a inflace a také prodloužením strategie výměny státních dluhopisů ve svém portfoliu s navýšením podílu obligací s delší splatností. Více však nenaznačil další významnější posílení monetární expanze (kterou část trhu stále čeká). Fed si tak spíše ponechal prostor pro optimální rozhodnutí pro chvíli ústupu globální nejistoty a vyjasnění situace. Potvrzením vyčkávací taktiky má Fed stále variantu posílení monetární expanze přichystánu v záloze. Červnový předstihový indikátor ekonomické aktivity nečekaně opět propadl s nebezpečím recese. Ovšem solidní indikátory budoucí ekonomické aktivity naznačily, že potíže mohou být přechodné.
Zlato se momentálně pohybuje na podpoře tvořené stropem klesajícího trendového kanálu od konce února. Impulzivní medvědí pohyb naznačuje zkoušku podpor 1548 případně 1544 a 1524. Hlavními rezistencemi jsou 1591 a hlavně pásem 1630, 1637, 1639, 1642, 1651, 1660 a 1665.
Pro býky v dalších týdnech znamená včerejší propad nepříjemnost, neboť přichází v momentu tvorby delších pozic po řeckých volbách (které jinak přinesly nečekaně příznivý moment) a zasedání Fedu o úrokových sazbách. Dvojitý vrchol v první polovině června a opětovný pokles pod klíčovou dlouhodobou podpůrnou linii. Jde o důležitý signál do budoucna, minimálně dalších náročných zkoušek hlavních podpor.
Ze střednědobého pohledu současná velká averze k riziku, oslabení cen hlavních komodit, posilování dolaru a technické faktory potvrzují klesající trend, přinejmenším nebezpečí pokračování výraznější korekce a konsolidace s obchodováním v blízkosti současného minima. V posledních měsících pokles zlata přiživilo trvání dluhové krize eurozóny, některé technické signály (například potvrzené prolomení 100 MA pod 200 MA) či indikátory sentimentu. Na druhou stranu napětí a nejistota udržují situaci nadále nepřehlednou. Dluhová krize eurozóny pokračuje a tlaky na zpomalení růstu americké a globální ekonomické aktivity trvají. Postoj Bernankeho a Fedu je tak spíše prozatímní a navazuje tak na komentář Fedu k dubnovému rozhodnutí o úrokových sazbách, kdy naznačil vyčkávací taktiku.
Josef Kvarda
Analytik