V průběhu uplynulých dnů pokračovala na finančních trzích “risk off“ fáze, která nepřála rizikovým aktivům. Americká centrální banka zklamala investory a akcie a komodity zamířily opět k jihu. Komodity propadly na nejnižší hodnoty od roku 2010. Pod prodejním tlakem byla především ropa, bavlna nebo stříbro. Prudkého růstu se naopak dočkal pomerančový koncentrát, kukuřice nebo pšenice. Akcie i dluhopisy mírně poklesly. Na měnových trzích se dařilo americkému dolaru.
Finanční trhy čekaly s napětím na zasedání americké centrální banky. Fed na zhoršující se ekonomickou situaci ve Spojených státech zareagoval prodloužením Operace Twist. Centrální bankéři hodlají do konce roku nahradit krátkodobé dluhopisy za dlouhodobé v objemu 267 mld. USD. Investoři byli výsledkem zklamání, protože očekávali další kolo kvantitativního uvolňování. Fed zároveň snížil odhad růstu americké ekonomiky v letošním roce z 2,4 až 2,9 procenta na +1,9 až +2,4 procenta. Makroekonomické statistiky ze světa dále naznačují zpomalování globální ekonomiky. Pozornost investorů upoutala data z Číny, která odhalila nejnižší průmyslovou aktivitu v zemi největšího spotřebitele komodit na světě za posledních 7 měsíců. Ve Spojených státech zklamala statistika o nově započatých stavbách domů (708 tis. vs. oček. 720 tis.), žádosti o podporu v nezaměstnanosti (387 tis. vs. oček. 383 tis.) nebo PMI Manufacturing Index (52,9 vs. oček. 53,8).
Americké i evropské dluhopisy mírně poklesly. K jihu zamířily i akciové indexy, Na měnových trzích posiloval americký dolar.
Komoditní trhy
Komodity propadly v průběhu týdne na nejnižší hodnotu za posledních 19 měsíců. Příčinou je zpomalování globální ekonomiky. Pod prodejním tlakem byla především ropa, bavlna nebo stříbro. Prudkého růstu se naopak dočkal pomerančový koncentrát, kukuřice nebo pšenice.
Americké zásoby ropy ve Spojených státech, které jsou největším spotřebitelem ropy na světě, se vyšplhaly na 22leté maximum.
Sóju podporovaly informace o vyšší spotřebě v USA a v Číně. V květnu bylo ve Spojených státech zpracováno 138 milionů bušlů sóji, což je o 15% více oproti minulému roku. Export se v týdnu končícím 7. června oproti předchozím sedmi dnům zdvojnásobil. Americkou sóju nakupuje především Čína, která doplňuje své strategické rezervy.
Kukuřici podporovalo počasí, především pak neobvyklá vedra a sucha, která aktuálně zaznamenávají v některých důležitých pěstitelských oblastech USA.
Vzhůru zamířil v průběhu týdne pomerančový koncentrát, který podpořily obavy z tropických bouří a hurikánů, které by potenciálně mohly zasáhnout Floridu. Region je druhou nejdůležitější pěstitelskou oblastí citrusových plodů na světě. V současné době se formuje skupina bouří v Karibiku a dle předpovědí by se mohly přesunout až k západní části Mexického zálivu. Hurikánová sezóna v Atlantiku trvá od 1. června do 30. listopadu.
Na trhu s cukrem investoři pozorně sledovali zprávy z Austrálie, kde vláda uvedla, že v marketingovém roce 2012/13 by země měla vyvézt 3,35 milionu tun cukru. To je nejvíce od roku 2009/2010. Ještě v březnu předpokládala export ve výši 2,96 milionu tun. Produkce by se měla zvýšit na 4,4 milionu tun. Austrálie je třetí největší vývozce cukru na světě. Analytici společnosti Kingsman očekávají v následujícím marketingovém roce globální převis nabídky nad poptávkou ve výši 9,3 milionu tun.
V případě pšenice stály za pozornost informace z Ruska, které trápí sucho. To se negativně podepsalo na velikosti úrody. Na začátku června byly ruské zásoby zrnin o 12 procent nižší než před rokem. Informaci oznámil ruský státní statistický úřad. Sov Econ, nezávislá poradenská společnost, v této souvislosti snížila letošní odhad ruské sklizně zrnin na 85 miliónů tun, předchozí predikce činila 90 miliónů. Pšenice by se mělo v Rusku sklidit 50 miliónů tun, o tři milióny méně, než se původně předpokládalo.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.