Důležité události minulého týdne:
Eurozóna: Nová řecká vládní koalice chce zrušit některé daně, pomoci chudým a nezaměstnaným, zastavit propouštění státních zaměstnanců a o dva roky delší dobu na snížení deficitu, než jakou jí předpisují podmínky mezinárodní pomoci. Bližší informace zde.
Eurozóna: Španělské banky by mohly potřebovat finanční injekci v rozmezí 51 až 62 miliard eur. Zjistil to nezávislý audit, který provedly konzultační společnosti Roland Berger a Oliver Wyman. Bližší informace zde.
Eurozóna: ECB minulý týden zmírnila požadavky na takzvaný kolaterál, tedy zajištění proti úvěrům, které poskytuje komerčním bankám. Jako zástavu začne přijímat i dluhopisy horší kvality, což má podle analytiků pomoci hlavně bankám ze Španělska. Bližší informace zde.
USA: Americká centrální banka (Fed) znovu podpoří ekonomiku, která ztrácí dynamiku. Měnový výbor Fedu po dvoudenním jednání rozhodl, že o šest měsíců až do konce letošního roku prodlouží takzvanou operaci twist. Bližší informace zde.
Globální: Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service ve čtvrtek snížila rating patnácti světových bank. Krok, který finanční kruhy očekávaly, je součástí celkové revize výkonnosti velkých finančních institucí. Bližší informace zde.
Ekonomický kalendář - Tento týden můžeme očekávat následující důležité reporty a makroekonomické ukazatele (udávané časy jsou středoevropského času (Praha) - SEČ):
Pondělí 25.6.2012
- v 16:00 v USA počet prodaných nových domů
- Trojka věřitelů odložila návštěvu v Aténách
Úterý 26.6.2012
- v 8:00 v Německu GfK spotřebitelská důvěra
- v 8:00 ve Švýcarsku indikátor UBS
- v 11:00 v Británii inflační report
- v 15:00 v USA S&P/Case-Shiller index cen domů ve 20 metropolích
- v 16:00 v USA Conference Board spotřebitelská důvěra
- v 16:00 v USA výrobní index Richmond
Středa 27.6.2012
- v 00:45 na Novém Zélandu obchodní bilance
- v 8:00 v Německu importní ceny
- ve 13:00 v USA počet žádostí o hypotéku
- ve 14:30 v USA objem objednávek statků dlouhodobé spotřeby
- v 16:00 v USA počet rozjednaných prodejů domů
- v 16:30 v USA týdenní změna zásob ropy
Čtvrtek 28.6.2012
- dnes začíná ekonomický summit Evropské unie
- v 01:50 v Japonsku maloobchodní tržby
- v 03:00 na Novém Zélandu podnikatelská důvěra
- v 09:55 v Německu míra nezaměstnanosti
- v 10:30 v Británii saldo běžného účtu
- v 10:30 v Británii hrubý domácí produkt (HDP)
- ve 14:30 v USA počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti
- ve 14:30 v USA hrubý domácí produkt (HDP)
Pátek 29.6.2012
- v 01:01 v Británii GfK spotřebitelská důvěra
- v 01:30 v Japonsku index CPI - Tokio
- v 01:30 v Japonsku výdaje domácností
- v 01:30 v Japonsku míra nezaměstnanosti
- v 08:00 v Německu maloobchodní tržby
- v Itálii aukce státních 10letých dluhopisů
- pokračování ekonomického summitu EU
- v 11:30 v Británii bude mít proslov guvernér Bak of England Mervyn King
- v 14:30 v Kanadě hrubý domácí produkt (HDP)
- ve 14:30 v USA osobní spotřeba a osobní příjmy
- v 15:45 v USA Chicagský index nákupních manažerů
- v 15:55 v USA index spotřebitelské důvěry podle Univerzity v Michiganu
Týdenní shrnutí EUR/USD
Evropská měna (EUR) v minulém týdnu opět oslabila. Ani vítězství stran podporující zahraniční finanční program v řeckých parlamentních volbách nezmírnilo mezi investory strach z dluhových problémů Španělska, jehož náklady na úvěry stouply na dlouhodobě neudržitelnou úroveň.
EUR/USD sice po výsledku řeckých voleb posílil až na 1,2747, kde se ale dlouho neudržel a poté opět propadl k nižším cenám (ukázkově uzavřel víkendový cenový odskok - GAP).
Nicméně prostor pro další zisky ze zavírání krátkých (short) eurových pozic zde v omezeném rozsahu ještě existoval a to zejména v případě, že by americká centrální banka (Fed) po svém dvoudenním zasedání ve středu oznámila další kolo kvantitativního uvolňování (QE3). To by totiž výrazně oslabilo americký dolar (USD).
Nakonec ale Fed rozhodl, že prodlouží duraci svého portfolia cenných papírů – bude prodávat dluhopisy se splatností do 3 let a tyto prostředky investovat do segmentu 6Y-30Y (v objemu 269mld. USD po dobu následujících šesti měsíců). Nejednalo se tedy o zvýšení objemu aktiv na rozvaze centrální banky. Celkově tento krok trhy očekávaly, nebylo to více ani méně ale dle analytiků toto rozhodnutí dodá americké ekonomice pouze malý stimul. Fed ještě zhoršil svou ekonomickou projekci – letos očekává růst o 1,9-2,4 % (původně 2,4-2,9 %).
Americkému dolaru tak oznámení Fedu nijak neuškodilo, měna dokonce zrychlila růst vůči euru a měnový pár EUR/USD tak poklesl k 1,2640.
Ve čtvrtek přišla zpráva, že španělské banky by mohly potřebovat finanční injekci v rozmezí 51 až 62 miliard eur. Zjistil to nezávislý audit, který provedly konzultační společnosti Roland Berger a Oliver Wyman. Vypočtená částka je výrazně nižší, než se původně čekalo. Země eurozóny Španělsku nedávno slíbily, že na pomoc španělským bankám lze uvolnit až 100 miliard eur. EUR/USD po zveřejnění těchto zátěžových testů začal výrazně oslabovat a sklouzl pod hranici 1,2550.
V pátek nastal mírný obrat a EUR/USD stoupl na své denní maximum1,2583. Tím smazal část svých čtvrtečních ztrát. Korekce byla zapříčiněna díky Evropské centrální bance (ECB), která přijala opatření ke zmírnění napětí v evropském bankovním sektoru. ECB totiž zmírnila požadavky na takzvaný kolaterál, tedy zajištění proti úvěrům, které poskytuje komerčním bankám. Jako zástavu začne přijímat i dluhopisy horší kvality, což má podle analytiků pomoci hlavně bankám ze Španělska. Smyslem opatření je obecně usnadnit úvěrování.
O víkendu se objevila zpráva, že Řecko bude žádat o zmírnění podmínek finanční pomoci. Nicméně se očekává, že tento řecký plán se ve čtvrtek setká na důležitém summitu Evropské unie s odmítavou reakcí. Dále se objevila zpráva, že Řecko v letech 2010 a 2011 zaměstnalo přibližně 70.000 nových státních zaměstnanců a porušilo tak dřívější dohodu s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem o poskytnutí finanční pomoci výměnou za úsporná opatření. Řecko nepřestává zlobit…
Co nás čeká?
Hlavním tématem nového týdne bude opět řešení dluhové krize v eurozóně. Z tohoto pohledu bude klíčový summit EU, který se uskuteční v závěru týdne. V průběhu týdne tedy budeme svědky spekulací o tom, jakých kroků budou chtít evropští představitelé na summitu dosáhnout. Pozitivní očekávání mohou vytvářet společné měně podporu; zkušenost z minulých summitů ovšem ukazuje, že často končí pro trh zklamáním.
Z technické analýzy bude v tomto týdnu rozhodující úroveň 1.2747 (nahoře) a 1.2520 (dole). Proražení těchto hodnot by mohlo nastolit jasnější směr pohybu. V průběhu týdne opět přineseme pohledy na naše obchodní nastavení nejen pro EUR/USD.
Důležité cenové hladiny pro EUR/USD jsou: 1.2000, 1.2287, 1.2500, 1.2747, 1.2820, 1.3000, 1.3283
Přeji úspěšné obchodování,
Ondřej Hartman
Tým FXstreet.cz
Autor působí ve forex společnosti www.fxstreet.cz