Na finančních trzích zavládl v uplynulém týdnu optimismus. Akciové indexy zamířily vzhůru a narazily na rezistence. Dluhopisy stagnovaly či mírně rostly. Na měnových trzích se dařilo především australskému a kanadskému dolaru. Do centra pozornosti se dostaly komodity, kde převládala nákupní nálada. Prudce posilovaly obilniny a olejniny, ropa a energie, káva nebo cukr.
V průběhu týdne bylo v USA zveřejněno několik makroekonomických statistik. Za pozornost stál větší než očekávaný pokles maloobchodních tržeb (-0,5% vs. oček. +0,2%), horší statistika o žádostech o podporu v nezaměstnanosti (386 000 vs. oček. 365 000), prodeje existujících domů (4,37 mil. vs. oček. 4,65 mil.) a mírně lepší data o průmyslové produkci (+0,4% vs. oček. +0,3%). Mezinárodní měnový fond na počátku týdne upravil prognózu růstu globálního HDP v roce 2013 ze 4,1% na 3,9%. Nejvýraznější redukce růstu se dočkalo Španělsko (z -0,1% na -0,6%) a Indie (ze 7,2% na 6,5%). Za pozornost stálo i snížení ratingu 13 italským bankám ze strany agentury Moody´s. Výhled zůstává podle agentury negativní a v následujících měsících nelze vyloučit další redukci úvěrového hodnocení.
Obchodování na akciových trzích ve Spojených státech se neslo v pozitivním duchu. Investoři se zaměřili primárně na výsledkovou sezónu. V průběhu uplynulých dnů se index S&P 500 vyšplhal na dvouměsíční maximum. Nákupy podpořila lepší než očekávaná výsledková sezóna. Horší makroekonomické statistiky navíc vyvolávají spekulace o blížícím se zásahu Fedu, který by mohl představit další kolo kvantitativního uvolňování. Svými hospodářskými výsledky pozitivně překvapily například společnosti International Business Machines nebo EBay. Ze 108 společností z indexu S&P 500, které doposud reportovaly hospodářské výsledky, překonalo z pohledu zisku 71% očekávání analytiků. Pozitivní nálada na finančních trzích příliš nepřála státním dluhopisům. Na měnových trzích se dařilo komoditním měnám, především pak australskému dolaru.
Komodity
V centru pozornosti však byly komoditní trhy. Zájem investorů se v posledních týdnech zvyšuje, což potvrdila i statistika CFTC. Čistá nákupní pozice spekulantů v 18 futures a opčních kontraktech na komodity obchodované v USA se zvýšila v týdnu končícím 10. července o 8,9% na nejvyšší hodnotu od začátku dubna. Většina komodit v průběhu týdne posílila. Největšího růstu jsme byli svědky v případě ropy a energií, obilnin a olejnin, kávy Robusta či cukru. Pod prodejním tlakem byl naopak pomerančový koncentrát.
Cena ropy v průběhu uplynulých dnů pokračovala v růstu. Vzhůru ji tlačilo napětí na Blízkém východě, pokles zásob ve Spojených státech a optimismus na finančních trzích, který měl pozitivní vliv na všechna riziková aktiva.
Kávu podpořily zprávy z Brazílie. Nízké teploty a dešťové srážky zasáhly část důležitých pěstitelských oblastí v zemi, což by mohlo poškodit úrodu. Výsledkem může být nižší celkový objem sklizených zrn, ale také snížení jejich kvality.
Cena pšenice se vyšplhala na nejvyšší úroveň za 17 měsíců. Podporou jsou nejhorší sucha v klíčových pěstitelských oblastech Spojených států od roku 1956. Sucho podpořilo i cenu sóji či kukuřice. Cena sóji vzrostla na nejvyšší úroveň od roku 2008 a pohybuje se blízko historických rekordů. Nepříznivé počasí by mělo pokračovat i v následujících dnech. Telvent DTN predikuje v následujících 9 dnech v oblasti středozápadu USA nadprůměrné teploty a podprůměrné srážky. Pole s úrodou jsou v nejhorším stavu od roku 1988.
Na trhu s mědí stál za pozornost odhad letošního globálního přebytku rudého kovu v rozsahu 18 500 tun, se kterým počítají analytici oslovení agenturou Bloomberg. Na počátku roku se ještě očekával přebytek ve výši 124 000 tun. Cena mědi by se podle odhadu analytiků měla do konce prosince zvýšit o 14%, především díky problémům na straně produkce a díky růstu nákladů. Výpočty společnosti Macquarie Group odhalily, že těžaři potřebují na získání stejného množství kovu jako v roce 2000 až o 15% více měděné rudy.
Pod prodejní tlak se dostal pomerančový koncentrát, který sráží zprávy o příznivém počasí a vyšší úrodě.
Zemní plyn podporují zprávy o vysokých teplotách v USA. Díky tomu je v provozu mnohem více klimatizací a roste spotřeba elektrické energie, při jejíž výrobě se využívá i plyn.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.