Ropa
Na úroveň dvouměsíčního maxima vzrostla v rámci minulého týdne cena WTI americké lehké ropy na burze New York Mercantile Exchange spadající do skupiny CME. Na počátku týdne byl růst ceny ropy tažen pátečním optimismem na akciových trzích z předešlého týdne a zároveň očekáváním případných kroků Číny týkajících se stimulu domácí ekonomiky. Čínský hospodářský růst byl v červnu nejnižší za poslední 3 roky, a tak zvyšující se počet investorů vkládá naděje do očekávání přijetí vládních podpůrných kroků pro tuto ekonomiku. Růst ceny černého zlata byl dále podpořen lepším výsledkem statistiky o průmyslové výrobě v oblasti New Yorku, jež v předešlém měsíci rostla rychleji než bylo očekáváno, návratem akcií do černých čísel a oslabením amerického dolaru vůči euru. V polovině minulého týdne pak ropa reagovala posílením na červnové zvýšení průmyslové produkce v U.S. o 0,4 % a výsledek pravidelné statistiky amerického ministerstva energetiky ohledně vývoje komerčních zásob ropy a benzínu v U.S. Ta vykázala neočekávaný pokles zásob benzínu o 1,815 mil.barelů, zatímco analytici očekávali nárůst o 1,2 miliónu. Na dvouměsíčních maximech držely černé zlato také obavy z další nestability na Středním východě a to poté, co izraelský premiér Benjamin Netanjahu obvinil libanonskou organizaci Hizbaláh, jež je mimo jiné podporována Íránem, ze středečního bombového útoku na autobus v Bulharsku. Ropa tak posílila celkově o 4,33 USD a poslední obchodní seanci předešlého týdne uzavřela cenou 91,83 dolarů za barel.
Pšenice
Nárůst ceny na úroveň téměř čtyřletého maxima zaznamenala v průběhu minulého týdne pšenice na burze Chicago Board of Trade spadající do skupiny CME. Cenu ženou vzhůru sucha v klíčových pěstitelských oblastech Spojených států. Podle údajů americké National Climatic Data Center jsou zmíněná sucha nejhorší od roku 1956. Podle posledních předpovědí mají být dešťové srážky v oblastech Velkých plání v U.S. v příštích deseti dnech zanedbatelné. Neobvyklá sucha sužují také úrodu pšenice v Austrálii a v Rusku. Nejaktivnější zářijový kontrakt pšenice posílil v průběhu minulého týdne celkově o 95,50 centů na bušl. V průběhu poslední obchodní seance minulého týdne dosáhla cena nejaktivnějšího kontraktu na pšenici až na 944,75 centů za bušl, nejvyšší úrovně od 21.srpna roku 2008. Od poloviny letošního června posílila cena pšenice již o 49 procent.
Pomerančový koncentrát
Na úroveň více jak měsíčního minima klesla v rámci předešlého týdne cena pomerančového koncentrátu na burze ICE Futures U.S. když zaznamenal oslabení devátým dnem po sobě. Jednalo se o nejdelší pokles ceny nejaktivnějšího futures kontraktu na pomerančový koncentrát za poslední 3 roky. Příčinou jsou dešťové srážky v posledních 10 dnech, jež pomohly po nedávném suchu zvýšit výhled úrody pomerančů v oblasti americké Floridy. Florida platí po Brazílii za druhou největší pěstitelskou oblast citrusů na světě. Podle posledního odhadu amerického ministerstva zemědělství bude v letošním roce na Floridě sklizeno 146,5 miliónů boxů pomerančů, což by znamenalo o 300 tisíc boxů více, než činil červnový odhad. Pomerančový koncentrát oslabil v průběhu minulého týdne celkově o 12,55 centů a poslední obchodní seanci na burze ICE Futures U.S. uzavřel cenou 110 centů za váhovou libru.
Colosseum a.s.
Robert Černík