Nejistota kolem protikrizových opatření Evropské centrální banky (ECB) a prohlubující se španělská recese podrazila oživujícímu se euru nohy. Zatímco v závěru minulého týdne euro posilovalo díky verbální intervenci šéfa ECB Maria Draghiho i významných evropských politiků (Merkelová a Hollande, Merkelová a Monti), kteří vyjádřili ochotu udělat pro záchranu eura cokoliv, včerejší den byl ve znamení oslabování eura vůči dolaru. Měnový pár EUR/USD tak v průběhu včerejšího obchodního dne klesal z ranních úrovní nad 1,2300 pod 1,2230 během americké seance.
Technická analýza
Na denním grafu se pod bývalým supportem (1,2335), který se změnil na rezistenci, vytvořila obratová svíčková formace. Rezistenci také potvrzuje klesající trendová čára, podle které by nás mohl čekat další odraz k nižším cenám. Případný pokles (v případě proražení včerejších minim) by mohl pokračovat až k úrovni 1,2059. Pokud cena prorazí trendovou čáru směrem nahoru (nad 1,2389), tak se medvědí předpoklad prozatím neguje.
Dnešní důležité události
Dnešní den bude poměrně bohatý na čerstvé makroekonomické data. Z Německa se dočkáme červencové statistiky z německého trhu práce, kde se očekávají první známky zhoršení situace. Za eurozónu jako celek pak bude publikován i odhad červencové inflace, kde trh očekává stagnaci. Celá série dat pak přijde v odpoledních hodinách z USA. Tam bude zveřejněna červnová statistika o příjmech a výdajích Američanů, červencový PMI index průmyslové aktivity z Chicaga a červencová spotřebitelská důvěra.
Nejdůležitější zprávy ale přijdou až v průběhu týdne. Z USA se zítra dočkáme výsledku dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fedu) a ve čtvrtek nás čeká klíčové zasedání ECB.
Autor působí ve forex společnosti www.fxstreet.cz