V průběhu uplynulých dnů vyčkávaly finanční trhy na kroky dvou nejvýznamnějších centrálních bank světa. Výsledkem však bylo zklamání. Ke konci týdne se tak většina rizikových aktiv dostala pod mírný prodejní tlak. K jihu zamířily akcie a řada komodit. Posílení se naopak dočkaly evropské dluhopisy a americký dolar.
Obchodování na finančních trzích bylo na počátku týdne velmi opatrné, když většina investorů čekala na zasedání americké a evropské centrální banky. Trhem kolovaly spekulace o možném představení nových stimulačních opatření. Výsledek však investory zklamal. Nové kolo kvantitativního uvolňování se prozatím nekoná. ECB nicméně naznačila, že nákupy státních dluhopisů v budoucnu jsou možné. K úpravě programu kvantitativního uvolňování nepřistoupila ani Bank of England. Z makroekonomických statistik z USA pozitivně překvapil Chicago PMI (53,7 vs. oček. 52,5) nebo žádosti o podporu v nezaměstnanosti (365 tis. vs. oček. 370 tis.). Zklamáním byla naopak statistika o továrních objednávkách, které poklesly o 0,5%. Analytici očekávali růst o 0,7%. Nejdůležitější statistikou týdne však byla páteční data z amerického pracovního trhu.
Zklamání investorů přálo tradičně americkému dolaru. Dolů naopak zamířilo euro nebo britská libra. Dařilo se evropským státním dluhopisům. Americké bondy stagnovaly. Akciové indexy mírně poklesly. Výsledková sezóna je v plném proudu. Nepříznivý je vývoj tržeb. Naopak ziskem firmy pozitivně překvapují. Z 322 firem z indexu SP500, které doposud reportovaly hospodářské výsledky, překonalo svým ziskem na akcii 73% společností očekávání analytiků.
V případě komodit jsme byli svědky smíšeného vývoje. Vzhůru zamířilo kakao v Londýně. Poklesu se naopak dočkala ropa, měď, vepřové maso, cukr nebo pšenice. Obecně se příliš nedařilo cyklickým komoditám.
Zemní plyn se na počátku týdne vyšplhal na sedmiměsíční maximum, po zveřejnění zásob nicméně cena prudce propadla.
Cena kakaa zamířila vzhůru. Příčinou jsou klesající dodávky z Pobřeží slonoviny. Ve stávající sezóně, která začala 1. října, jsou zatím dodávky kakaových bobů do přístavů nižší o 4,8 procenta. Navíc kvůli meteorologickému jevu El Nino se letos očekává nižší úroda této plodiny v západní Africe.
Kukuřice zaznamenala v červenci největší měsíční nárůst ceny od roku 1988, a to kvůli největším suchům ve Spojených státech za několik desítek let. Postižena bude také úroda pšenice a sojových bobů. Pěstitelské oblasti států Iowa, Illinois a západní Indiana zaznamenaly v posledních třiceti dnech dešťové srážky, které jsou pod polovinou dlouhodobého průměru. Situace se navíc v nejbližších dnech zřejmě nezlepší. Výnosy tak budou nižší, než očekávaly dosavadní odhady federální vlády.
Pro cenu hovězího jsou nepříznivé zvyšující se zásoby tohoto masa ve skladech v USA. Současná zvyšující se cena zrnin, používaných v krmných směsích pro dobytek, donutila mnohé farmáře raději poslat větší část stád na jatka.
Podle analytiků Credit Suisse by se sójou osetá plocha v Jižní Americe mohla v sezóně 2012/13 zvětšit až o 30 % na historický rekord. Důvodem je prudké zdražení sóji v posledních měsících, které poslalo cenu na nové historické maximum. Brazilští, argentinští a paraguayští farmáři chtějí využít vzniklou situaci. Brazílie by v případě dobrého počasí mohla vystřídat USA na pozici největšího producenta sóji.
Víc jak 50% území Indie, která je druhým největším producentem cukru na světě, je v tomto roce postiženo nadměrným suchem. V největší pěstitelské oblasti Maharashtra by se produkce mohla snížit až o 22% na 7 milionů tun. Naopak v oblasti Uttar Pradesh se předpokládá zvýšení výroby cukru o 10% na 7,6 milionu tun. Ceny komodity vzrostly na domácím trhu od počátku července 24%. Vláda proto zvažuje omezení exportu.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.