Týden na komoditních trzích

06.08.2012 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

V souhrnu celého minulého týdne ropa spíše přešlapovala na místě, případně mírně korigovala avšak v průběhu týdne krátkodobě došlo k zajímavým pohybům

Ropa

V souhrnu celého minulého týdne ropa spíše přešlapovala na místě, případně mírně korigovala avšak v průběhu týdne krátkodobě došlo k zajímavým pohybům. Stalo se tak především po zveřejnění pravidelné statistiky o stavu zásob ropy ve Spojených Státech. Tato data poukázala na to, že v týdnu končícím 27. červencem zásoby "černého zlata" v USA klesly na hodnotu 379,59 milionů barelů, tedy o 6,5 milionu níže oproti předchozímu měření. Jednalo se tak o největší pokles zásob za posledních 7 měsíců. Rafinerie fungovaly na 92,2% své kapacity oproti 93% z předchozího sledovaného týdne. Oslabení ropy příšlo v druhá polovině týdne a podílelo se na něm hlavně zklamání investorů z výsledků zasedání jak amerického FEDu, tak i ECB. Ani jedna z těchto významných centrálních bank totiž nepředstavila konkrétní kroky, které by mohly pomoci recesí sužovaným ekonomikám. Prezident ECB sice zmínil, že euro padnout nenechá, nicméně ani toto prohlášení nezabránilo dalšímu pádu ceny ropy. Ta aktuální zářijová nakonec v pátek uzavřela na burze CME s růstem, který smazal většinu ztrát z předchozích dní na ceně 91,40 USD za barel.

?

Cukr

Nepříznivé zprávy v uplynulém týdnu přišly ze strany Indie. Týkaly se úrody cukru, jehož je tato asijská země druhým největším producentem na světě. Nepříznivé, suché počasí totiž v tomto roce zasáhlo již více než 50% území Indie. Největší pěstitelská oblast, Maharastra, hlásí předpokládaný pokles produkce o 22% na 7 milonů tun. Situaci mírně vylepšuje menší oblast ve státe Uttarpradéš, kde naopak pravděpodobně vzroste produkce cukru až o 10%. Vzhledem k faktu, že na tamním trhu již od počátku letošního roku cukr zdražil o 24%, tak indická vláda uvažuje o omezení vývozu této komodity pro prioritní uspokojení domácí poptávky. Na burze ICE Futures U.S. říjnové futures kontrakty na cukr v pátek zakončily na hodnotě 22 centů za váhovou libru. Cukr i přes zmíněné negativní zprávy však v týdnu spíše zlevňoval.

?

Kukuřice

Letošní červenec byl ve znamení největšího měsíčního nárůstu ceny kukuřice od roku 1988. Mohou za to v posledních týdnech stále dokola omílaná sucha v USA. Ta jsou vůbec nejhorší, co tato země za posledních několik desítek let zažila. Např. ve státech Iowa, Indiana a Illinois spadlo za uplynulý měsíc méně než poloviční množství dešťových srážek než je dlouhodobý průměr v této oblasti. Kvůli drahé kukuřici mají již problémy i američtí chovatelé dobytka. Ti jsou nuceni posílat více zvířat na jatka. Mimojiné též požadují od U.S. Ministerstva životního prostředí snížení požadavků na množství vyprodukovaného etanolu. Pokud by bylo sníženo množství kukuřice, která se pro výrobu etanolu používá, mohl by zároveň klesnout tlak na její cenu. Prosicová kukuřice na burze CBOT v pátek uzavřela na ceně 807,50 centů za bušl.

?

Colosseum a.s.

Tomáš Kocourek

Autor článku

Tomáš Kocourek  

Články ze sekce: INVESTICE