Je nesporné, že výsledky za 2Q znamenají zvýšení jistoty, že ČEZ dosáhne své celoroční guidance na provozním i čistém zisku. Náš model aktuálně ukazuje na 1-2 mld. CZK náskoku vůči guidance, což dává solidní polštář pro případná rizika týkající se například stále ještě neuzavřených problémů v Albánii, nečekaných odstávek zdrojů atd. Co se týká Albánie, komentář managementu ČEZ je poměrně povzbudivý, když firma neočekává prohlubování dosavadní (2,3 mld. CZK) ztráty ve zbytku roku s určitým prospektem alespoň částečného umazání této ztráty.
Lepší výsledky ve 2Q byly z části důsledkem vyšší než námi očekávané výroby v domácích zdrojích. Pohled na celoroční výhled ČEZu nám však říká, že druhé pololetí bude daleko méně příznivé: ČEZ očekává výrobu 31,7 TWh vs. 31,5 TWh ve stejném období loňského roku (ve srovnání s 4% nárůstem během 1H2012). Výroba bude utlumena hlavně v uhelných zdrojích (-10% vs. 1H2012), kvůli většímu počtu odstávek a méně příznivým spreadům než tomu bylo v posledních měsících. I z tohoto pohledu vnímáme skutečnost, že ČEZ v 1H2012 dosáhl 55% celoroční guidance na EBITDA, jako dobré, ale nikoliv mimořádně vysoké číslo.
Z pohledu valuace akcií ČEZ se bohužel nemění to nejdůležitější – situace na trhu s komoditami a potažmo jejich cenami. Nízké aktuální ceny silové elektřiny na trhu v souladu s očekáváním znamenají další snížení průměrné prodejní ceny elektřiny na příští roky: pro roky 2013 a 2014 jsme se dostali ve srovnání se situací po 1Q2012 o dalšího cca půl EUR/MWh níže a vše nasvědčuje tomu, že produkce na příští rok bude zahedgeována na nižší úrovni než letos a zlepšení se zatím nedá očekávat ani v roce 2014.
Celkově tak výsledky za 2Q/1H 2012 hodnotíme jako lepší než očekávané, rozhodně však nejsou žádným „game changerem“ z hlediska valuace akcií ČEZ. Firma nedala žádné nové informace k jednáním o prodeji elektráren s tím, že případná klíčová rozhodnutí v tomto směru lze očekávat spíše až ke konci roku.
Celá flash analýza výsledků ČEZ za 2Q2012 ke stažení zde.