Pátek je klíčovým dnem celého týdne. Guvernér americké centrální banky (Fed) může naznačit uvolnění měnové politiky. Burza napjatě očekává projev Bena Bernankeho, který bude zahájen zítra v 16 hodin našeho času. Čím více bude konkrétní v případných opatřeních kvantitativního uvolňování, tím lépe pro burzu. Osobně si ale myslím, že k žádnému konkrétnímu vyjádření Bernankeho zítra nedojde, neboť dle včera zveřejněných dat americká ekonomika pozvolna roste a jediným palčivým bodem je vysoká nezaměstnanost. Mnohem větší důraz tak kladu na zářiové události. V příštích čtrnácti dnech totiž proběhne zasedání ECB, dále se mají projednávat otázky bankovní unie, Evropského záchranného fondu ESM a bude se konat zasedání Fedu. Tedy dost událostí na to, aby se burza konečně rozhýbala jedním, či druhým směrem po cca třítýdenním přešlapování na místě.
Dnešní makrodata z USA byla lehce pod očekáváním, ale nemyslím si, že by zapříčinila dnešní negativní vývoj na trzích, který přičítám skepsi před zítřejším projevem Bernankeho. Jednalo se o osobní spotřebu v USA, která se za červenec zvýšila o 0,4 % vs. očekávaných 0,5 %. Osobní příjem a žádosti o podporu v nezaměstnanosti dopadly dle tržního očekávání.
Z německého indexu DAX si dnes nejlépe vedla společnost Metro, významný obchodní řetězec, kde se spekuluje o prodeji obchodů Real. Tento prodej je pro firmu klíčový, neboť mají potíže s cashem. Na základě této zprávy akcie posilují o 3 % na hodnotu 24,50 EUR.
Naopak se dnes nedařilo zejména automobilkám: Volkswagen - 3,5 % (140 EUR), BMW – 3,7 % (58 EUR), Daimler -4,3 % (39,50 EUR) a většině společnostem, které jsou jakkoliv spojené s komoditním trhem.
Kolem 16. hodiny můžeme z burzy vyčíst tyto hodnoty: S&P500 1.403 bodů (- 0,5 %), DAX 6.930 bodů (-1 %), ropa WTI 95,2 USD/barel (- 0,2 %), zlato 1.661 USD/unci (+ 0,15 %), EUR/USD 1,255 (+0,22 %).