Ropa
Cena černého zlata po většinu minulého týdne, ve srovnání s týdny co předcházely, mírně zlevňovala. K zlevnění určitě dopomohla pravidelná statistika U.S. Ministerstva Energetiky o stavu zásob ropy a destilátů. Dle ní stouply zásoby ropy v USA o 3,78 milionů barelů. Přičemž předpoklad analytiků oslovených agenturou Bloomberg byl naopak pokles o 1,75 milionu barelů. Další tlak na zlevňování ropy nastal poté, co pominuly obavy z hurikánu Isaac. Tento hurikán se přesunul na pevninu z míst, kde by mohl ohrozit těžební infrastrukturu a posléze byl degradován na pouhou tropickou bouři. Ještě předtím totiž panovaly obavy, že by skutečně mohl způsobit na infrastruktuře nějaké škody a proto bylo v oblasti Mexického zálivu odstaveno 95% tamní produkce ropy. V pátek ropa posílila nejvíce za celý týden, čímž smazala část ztrát z předchozích dnů. Mohl za to pozitivní sentiment na trzích spjatý s projevem guvernéra FEDu, Bena S. Bernankeho. V pátek tak říjnové kontrakty na ropu na CME uzavřely na ceně 96,47 USD za barel.
Soja
Sojové boby i v předchozím týdnu pokračovaly ve své spanilé jízdě směrem k novým maximům. A to dokonce v takové míře, že ve čtvrtek vyšplhaly na svá historická maxima. Růst byl živen daty o rostoucím vývozu této komodity z USA. Letošní čísla o vývozu totiž hovoří o rekordních 16,8 milionech tun vyvezených sojových bobů, což je 53% růst ve srovnání s loňskou sezónou. V minulých týdnech a měsících byla úroda sóji i další zrnin a olejnin sužována dramatickými suchy. Nyní se již počasí umoudřilo, takže je možné, že ztráty na úrodě budou o něco menší než se očekávalo. Sklizeň sóji začne v říjnu. Naopak paradoxně kvůli dešťovým přeháňkám, které zasáhly některé pěstitelské oblasti (Louisiana, části Indiany a Arkansasu), může být úroda opět negativně zasažena. Tedy z pomyslného extrému do extrému, nejprve byla poškozena suchy, nyní hrozí poškození kvůli nadměrným dešťům. Od začátku letošního roku posílily sojové boby již o 46%. V pátek listopadové sojové boby na burze CBOT uzavřely na hodnotě 1756,50 centů na bušl.
Kakao
Politicky velmi nestabilní Pobřeží Slonoviny, které je jinak jedním z nejdůležitějších vývozců kakaových bobů na světě, stojí opět za silným růstem ceny kakaa v minulém týdnu. Po zatčení jednoho z významných představitelů tamní opozice se spustila vlna násilností, která teoreticky může přejít k většímu konfliktu. Současní představitelé vlády považují zatčeného i další představitele opozice za strůjce útoků na některé vojenské cíle v srpnu. Boje mezi příznivci bývalého prezidenta Laurenta Gbagba a současnou vládou v loňském roce způsobily téměř občanskou válku a tehdy také byly omezeny dodávky kakaových bobů na světové trhy. Nyní panují obavy, že by mohla nastat podobná situace. Prosincové futures kontrakty na kakao na ICE Futures U.S. v pátek zakončily na ceně 2610 USD za tunu.
Tomáš Kocourek
Colosseum a.s.