Čína oznámila dlouho očekávané ekonomické stimuly. Jedná se o program navýšení výdajů na infrastrukturu, v jehož rámci se v Číně vybuduje až 2 tis. kilometrů nových silnic, budou modernizovány vodní cesty a realizovány další projekty s cílem podpořit ekonomický růst země.
Draghi na tiskové konferenci konané po jednání bankovní rady ECB představil nový program odkupu vládních bondů na sekundárním trhu pod názvem Outright Monetary Transaction (OMT). V rámci tohoto programu bude ECB odkupovat krátkodobé dluhopisy těch zemí, které požádají o mezinárodní pomoc a budou striktně dodržovat dohodnuté podmínky pomoci. ECB si přitom nebude nárokovat žádná zvláštní práva spojená s těmito bondy a jejich nákupy spolu s detailními informacemi jako je emitent či doba jejich splatnosti bude zveřejňovat každý týden. V reakci na toto oznámení se zvedla silná rally jak na evropských tak následně na zámořských akciových trzích. Vlna optimismu se nevyhnula ani dluhopisovému trhu, kde dluhopisy problémových zemí jako je Španělsko či Itálie výrazně posílily a výnosy z desetiletých bondů těchto zemí se dostaly na úrovně z první poloviny letošního roku. Krok ECB výrazně snížil riziko dalšího výrazného zhoršení dluhové krize v eurozóně a zvýšil se apetit investorů po rizikovějších aktivech, jako jsou i akcie. Další vývoj bude záležet na krocích politiků, což včera na tiskové konferenci několikrát řekl i sám Draghi.
Největší pokles v rámci indexu DAX 30 (-3,5 %) provází akcie Deutsche Post. Důvodem je oznámení plánu jejího významného akcionáře, německé banky KfW, na prodej 5% podílu ve společnosti. KfW tak chce využít nejvyšší cenu akcií za poslední 4 roky a sníží svůj podíl v Deutsche Post na 25,5 %. (Jiří Šimara)
Dnes očekáváme:
V Německu bude v 12:00 zveřejněn vývoj průmyslové produkce za červenec a v 14:30 budou z pracovního trhu USA reportována data o vývoji nezaměstnanosti a změně počtu pracovních míst mimo zemědělství za srpen.
Kompletní Ranní komentář ke stažení zde. (350,45 KB)