V Asii byl sentiment zpočátku podobně nepříznivý, jako předtím v Evropě a USA, v druhé polovině obchodování nicméně indexy vyskočily do jasně kladných hodnot, paradoxně i díky horším ziskům čínských průmyslových firem. Ty oživily spekulace o možném dalším zásahu čínské vlády/centrální banky s cílem podpořit hospodářský růst v této zemi. Optimismus přiživily i spekulace trhu o tom, že čínská centrální banka v tomto týdnu "nasypala" na peněžní trhy 365 mld. yuanů, což by byla největší týdenní injekce v historii. Kromě toho se šéf těžařského gigantu BHP Billiton na konferenci v čínském Dalianu prohlásil, že předpokládá mírné oživení růstu čínské ekonomiky v příštích měsících. V dlouhodobějším horizontu byl poměrně optimistický z pohledu spotřeby železné rudy v Číně kvůli pokračující urbanizaci země.
A o něco optimističtější tón obchodování z Asie se projevuje i při otevření evropských trhů. Německý index DAX začíná růstem o 0,4%. Výnos 10-letých španělských bondů se včera poprvé za poslední 3 týdny dostal opět nad hranici 6%, pod tlakem je především kvůli nejistotě spojené s dnes plánovaným zveřejněním nových rozpočtových úsporných opatření španělské vlády.
Dnes očekáváme:
- V Německu bude zveřejněná míra nezaměstnanosti za září (předběžné číslo, 9:55). V eurozóně jsou na programu indexy ekonomické a spotřebitelské důvěry (11:00).
- V USA je na programu druhá, závěrečná revize HDP za 2Q2012 (14:30). Dále se dočkáme objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti (oboje v 14:30) a rozjednaných prodejů domů (16:00).
- Na dluhopisovém trhu v Evropě bude činná především Itálie, která má na 11:00 naplánovánu aukci pětiletých a desetiletých bondů v celkovém objemu až 7 mld. EUR.
- Španělská vláda dnes představí nový plán rozpočtových škrtů a dalších opatření ke snížení deficitu.
Celý ranní komentář ke stažení zde.