Minulý týden jsme psali, že existují dva různé scénáře budoucího cenového vývoje ropy. První z nich je založen na fundamentech, a jeho výsledkem je pokles ceny ropy. Druhý je postaven na očekáváních a vede k růstu ceny ropy. Článek byl psán v době, kdy ropa WTI po atakování maxim 100 USD za barel po vyhlášení QE3 (14. září), ukončila svůj dvouměsíční vzestupní trend a začala se řítit střemhlav dolů. Oslabila o 10% a zastavila se těsně pod úrovní 90 dolarů. Její prudký pád byl z technického hlediska predikován divergencí a z fundamentálního byl potvrzen zprávou, že Saudská Arábie je připravena navýšit denní produkci.
Po hlubokém propadu následovala lehčí korekce a ropa se vrátila k úrovni 93 USD za barel. Včera ale opět čelila dramatickému propadu, kdy oslabila o 4.5 procenta.
Důvodem bylo zveřejnění zprávy, že produkce v USA se vyšplhala na 15 leté maximum a zároveň klesá její spotřeba pod vlivem slabšího ekonomického růstu.
Celková nabídka ropy na americkém trhu roste nejen díky vyšší těžbě, ale také v důsledku uvolňování zásob a rezerv. Včera byla navíc zveřejněna výše zásob ropy v USA. Místo očekávaného navýšení o 1.6 mil. barelů, zásoby klesly o 0.5 mil. barelů, což je druhý týdenní pokles v řadě.
Z této jednoduché logiky je jasné, že pokud budou USA zvyšovat množství dostupné ropy, bude její cena klesat. Je pochopitelné, že vláda USA má zájem na tom, aby cena černého zlata nerostla. Protože následně pak rostou náklady na výrobu a přepravu cen zboží, což podněcuje inflaci. Ani jedno, ani druhé není pro tamní ekonomiku prospěšné. Vyšší ceny spotřebního zboží zbrzďují domácí spotřebu a navíc vyvolávají inflační tlaky, které po třetím kole měnového uvolňování nejsou vůbec žádoucí.
Graf zobrazuje, že ropa by mohla najít support nejníže na úrovni 86.70.
Pro další vývoj ceny ropy budou rozhodující zprávy ohledně množství těžby jak v USA, tak v Africe. Indikátory ekonomické výkonosti největších ekonomik a situace na Středním východě.
Navíc aktivity centrálních bank v oblasti měnového uvolňování vedou k potenciální inflaci, a tedy k růstu ceny černého zlata.
Mimoto nemůžeme zapomenout na negativní korelaci vývoje ceny ropy a USD. Oslabování USD vede k posílení ceny ropy a naopak.