Sobotní LN přinesly rozhovor s šéfem ČEZu, který se odmítl vyjádřit k detailům toho, proč byla Areva vyřezena a hovořil o dalších prioritách ČEZ (zajištění uhlí pro své elektrárny, snižování nákladů). Nevyloučil, že by ČEZ v případě zajímavé nabídky prodal některá svá aktiva v zahraničí. V dnešních HN se rozebírá možný negativní dopad toho, že z tendru vypadla jediná evropská firma a zůstali jen dva soutěžitelé. K tomu dodáváme, že podle nás sice Areva nebyla největším favoritem soutěže, její vyřazení nicméně jen indikuje to, že ČEZ čeká ještě dlouhá cesta, na jejímž konci nakonec dostavěný Temelín vůbec být nemusí.
V pátek po uzavření trhu byla publikována strategie AAA Auto pro rozvoj podnikatelských aktivit mezi lety 2013 až 2017. Firma v ní popisuje svou expanzi na stávajících i nových trzích. Do pěti let společnost plánuje navýšit počet poboček v ČR ze současných 19 až na 29, na Slovensku z 10 na 17 a v Rusku by se měla pobočková síť rozrůst na 7 oproti nynější jediné pobočce poblíž Moskvy. Kromě expanze na těchto stávajících trzích je však v plánu i návrat na maďarský trh v roce 2014, kde by mělo vyrůst vždy po dvou autocentrech v každém z následujících let. Do Polska se společnost chce vrátit v roce 2015 a otvírat tam po jedné pobočce ročně. Úplně novým trhem s působnosti AAA Auto by se v roce 2016 měla stát Ukrajina, kde plán expanze počítá se stejnou frekvencí otvírání poboček jako v Polsku. Celkově tak plán počítá s navýšením počtu autocenter až na 66 v roce 2017 z 30 v letošním roce, přičemž vedení očekává průměrný meziroční růst celkových prodejů a objemu finančních služeb o 17 % ročně a tržeb o 22 % ročně. Představený plán vnímáme jako velmi odvážný a ambiciózní. Společnost má s expanzí z nedávné minulosti negativní zkušenosti, nicméně pokud by se záměr podařil, představovalo by to silný organický růst společnosti a pokračování růstu zisků i pro její akcionáře. Tento plán by také mohl zvýšit atraktivitu AAA Auto u potenciálních zájemců o nedávno nabídnutého majoritního podílu A.J. Dennyho. (Jiří Šimara)
DNES OČEKÁVÁME:
- V Německu bude zveřejněna průmyslová výroba za srpen (12:00).
- V USA není na programu žádné makro, jako tradičně se druhé říjnové pondělí slaví se Kolumbův den, burzy jsou nicméně otevřeny.
Celý ranní komentář ke stažení zde.