Zlato po dvoudenním poklesu opět nachází pevnou půdu pod nohama. Stimulační opatření klíčových centrálních bank vedoucí k znehodnocování peněz dále ženou investory k tradičním uchovatelům hodnot. Množství držených burzovně obchodovaných derivátů ETF se zlatem jako podkladovým aktivem vystoupalo během posledních dvou měsíců na historické maximum. Drženo je tak rekordních 74,73 miliónů uncí zlata v těchto cenných papírech. Sílící poptávka po drahém kovu vyhnala jeho cenu o 10 procent výše jen za poslední dva měsíce.
Rostoucí cena zlata má však negativní dopady na spoustu dalších sektorů, zejména těch, které jsou spojeny s fyzickým dodáním žlutého kovu. Například pro největší průmyslové spotřebitele, Čínu a Indii, je zdražování další překážkou v zatím neúspěšném boji se zpomalováním výrobního sektoru. Stejně znepokojeni se mohou cítit i obchodníci ve šperkařském odvětví, kteří se potýkají se sníženou poptávkou po drahém kovu.
Mnoho odborníků se shoduje, že právě obavy průmyslníků mohou být důvodem právě probíhajícího dvoudenního poklesu ceny, která je zatím nejprudší od začátku srpna. Technicky vzato se však jedná o „zdravou" korekci, která po několikatýdenním růstů zkrátka musí přijít před dalším výrazným pohybem. Následující dny by měly rozuzlit otázku, na jaké cenové úrovni nalezne zlato podporu pro další testování důležité hodnoty rezistence na úrovni 1800 USD.
Více o zlatě ZDE.