Americké trhy v týdnu od 12.4.2004 do 16.4.2004

19.04.2004 | , Böhm&Partner
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Americké akcie v uplynulém týdnu povětšinou mírně oslabily, trh se obával růstu úrokových sazeb. Uplynulý týden byl pro některé investory z pohledu vnímání makroekonomických dat velmi zvláštním,...

Týden od 12. dubna do 16. dubna 2004 na amerických trzích

...neboť dobré ekonomické údaje trh hodnotil jako negativní faktor stimulující Fed ke zvyšování úrokových sazeb, a naopak horší ekonomická data trhu růstovou sílu opět dodávala. To ovšem neplatilo pro zprávy přicházející z korporátního sektoru.
Pondělní seanci akciové trhy zakončily vyrovnaným růstem, když investorská veřejnost budovala před nadcházející sezónou zveřejňování čtvrtletních hospodářských výsledků dlouhé pozice. Očekávalo se, že své účetní knihy otevřou takové společnosti jako Johnson & Johnson /JNJ/, Merrill Lynch /MER/, Intel /INTC/, Texas Instruments /TXN/, Citigroup /C/, International Business Machines /IBM/, PepsiCo /PEP/ a další. Pondělní seanci bylo přesto možno označit za nezajímavou. Po úvodním růstu v první půlhodině obchodování strávily akciové indexy zbytek dne jen v relativně úzkém pásmu a seanci zakončily s mírnými přírůstky.
Úterý burzy zahájily dalším růstem, když silné výsledky firem Merrill Lynch, Johnson & Johnson a Novellus Systems /NVLS/ u investorů podpořily očekávání dalších solidních výsledků amerických korporací. Po úvodním růstu však již akciové indexy čekal po zbytek dne pozvolný sestupný směr, když trh interpretoval silný růst maloobchodních tržeb jako předzvěst rostoucí inflace a snah centrální banky přibrzdit zvýšením úrokových sazeb. Nejvíce proto oslabily mimo technologických akcií i finanční tituly, tedy akcie velmi citlivé na úrokové sazby.
Američtí spotřebitelé se v březnu ukázali v plné síle, když maloobchodní tržby vykázaly největší růst za poslední rok. Maloobchodní tržby, které čítají zhruba jednu třetinu celkových spotřebitelských výdajů země, vzrostly v březnu o silných 1,8 %, což je největší zvýšení od března loňského roku. Bez započtení automobilů tržby vzrostly o 1,7 %, což představuje nejlepší výkon od března 2000. Analytici očekávali u obou zmíněných hodnot zvýšení o mírnějších 0,6 %.
Ani ve středu se akciím nevedlo lépe, když údaje o vývoji spotřebitelských cen v měsíci březnu potvrdily rostoucí hrozbu inflace a s ní spojené dlouho očekávané zvyšování úrokových sazeb. Právě obavy, že Fed brzy sazby zvýší, nakonec převážily nad solidními čtvrtletními výsledky korporací a indexy zamířily níže. Výprodeje se opět týkaly akcií firem citlivých na úrokové sazby, tedy především finančních titulů, jejichž čtvrtletní reporty však byly nad očekávání dobré.
Spotřebitelské ceny v USA vzrostly v březnu o 0,5 % (po 0,3% zvýšení v únoru), když růst cen zasáhl široký okruh zboží a služeb. Ceny za energii vzrostly o 1,9 %. Jádrový index spotřebitelských cen, tedy vyjma volatilních cen energií a potravin, vzrostl o 0,4 %, což představuje největší nárůst od listopadu 2001. Inflace měřená spotřebitelskými cenami tak byla téměř dvojnásobná oproti očekávání ekonomů (+0,3 %, u jádrového indexu +0,2 %).
Prodejním impulsem se během dne stal také výhled polovodičového Intelu, který za 1Q03 oznámil dle očekávání zisk 27 centů na akcii při příjmech 8,09 mld. USD. Předpokládané tržby ve 2. čtvrtletí, které by se měly pohybovat mezi 7,6-8,2 mld. USD, ale investory zklamaly. Trh totiž v průměru tržby Intelu odhadoval na 8,09 mld. USD (s rozpětím 7,9-8,4 mld. USD), tedy nad střed uvedeného pásma. Vedení společnosti navíc uvedlo, že ziskové marže budou ve 2. čtvrtletí nižší v důsledku jak poklesu tržeb, tak výdajů na nové výrobní technologie.
Čtvrteční nerozhodnou seanci uzavíraly jednotlivé akciové indexy smíšeně, když pozitivní vliv velmi dobrých výsledků firem Apple Computer /AAPL/ a Citigroup byl neutralizován přetrvávajícími obavami ze zvyšování úrokových sazeb. Finanční a technologické tituly si tak připsaly další ztráty, zisky naopak farmaceutické akcie (Pfizer, Merck, J&J aj.) a další tituly defenzivního spotřebitelského průmyslu, jež zpravidla v období zvyšujících se úrokových sazeb ostatní obory překonávají.
V pátek index blue-chips titulů Dow Jones Industrial Average a širší S&P 500 zaznamenaly mírné zisky, když slabší než očekávaná makroekonomická data a komentáře představitelů Fedu snížily obavy trhu z růstu úrokových sazeb. Technologický index Nasdaq Composite podobně jako ve čtvrtek díky slabším výsledkům a výhledům firem International Business Machines a Nokia oslabil.
Největší výrobce počítačů na světě, společnost International Business Machines, zklamal investory ziskem v klíčové oblasti služeb a rovněž nižšími novými servisními kontrakty, významným ukazatelem budoucího vývoje hospodaření firmy. Ani finská Nokia /NOK/, největší výrobce mobilních telefonů a přední dodavatel komunikační infrastruktury, nepotěšila výhledem na 2. čtvrtletí, v němž potvrdila očekávaný meziroční pokles tržeb i zisku. Zejména předpokládaný pokles zisku potvrdil spekulace o ztrátě tržního podílu firmy v 1. čtvrtletí a vytvoření tlaku na ziskové marže i v běžném kvartálu.
Uplynulý týden tak přední indexy zakončily následovně: Dow Jones Industrial Average se ziskem 0,1 % na 10 451,97 bodech, širší Standard & Poor´s 500 slabší o 0,4 % na 1134,57 bodech a technologicky laděný index Nasdaq Composite se ztrátou 2,8 % na 1995,74 bodech.

Autor článku

Klára Soldánová  

Články ze sekce: INVESTICE