Libra dnes k dolaru obchoduje kolem včerejších konečných úrovní 1,598 v očekávání amerických prezidentských, kongresových a guvernérských voleb. Trh začátkem týdne vykázal medvědí signál, když vzestup nad multitýdenní sestupný trendový kanál a klesající trendovou úroveň od května loňského roku nebyl potvrzen a byl rozhodně popřen „dušičkovou“ ostrou medvědí svící. S propadem eura a švýcarského franku to vytváří pro libru další nepříznivý signál pokračování zmíněného sestupného trendového kanálu. Hlavními podporami trhu jsou 1,595, 1,59, 1,581 a 1,578. Důležitými rezistencemi jsou 1,605 a 1,612.
V delším pohledu libra během května ve výrazném poklesu následovala euro a švýcarský frank s akcelerací dluhové krize Eurozóny. Začátkem června došlo k obratu s tím jak měna našla oporu v klíčové dlouhodobé podpůrné oblasti tvořené několikrát zkoušeným dvouletým minimem a podpůrnou rostoucí linií z ledna 2009 1,52 – 1,53.
Trhy většinou vstřebávají měsíční a čtvrtletní data. Dnešní událost prezidentských, kongresových a guvernérských voleb ovšem významně ovlivní americkou a tím i světovou politiku a ekonomiku na více než 4 roky. Prozatím těsný souboj Obamy a Romneyho a další tajenky letošních voleb by měly být známy nad středoevropským středečním ránem. Trhy si přejí ať volby přinesou vítěze s podporou v Kongresu, což bude nejdůležitější parametr hodnocení. To by byla dobrá zpráva zejména pro akcie. Tak jako v roce 2008, kdy se politické kyvadlo vychýlilo k demokratům. Tehdy volby nenarušily tržní trendy, což se ovšem změnil krátce poté s propuknutím finanční krize.
Klíčový bude také postoj prezidenta a Kongresu k otázce tzv. fiskálního útesu, který tak jak je zatím nastaven by měl přinést razantní omezení daňových úlev, veřejných výdajů a tím deficitu rozpočtu ovšem pravděpodobně za cenu uvrhnutí ekonomiky do recese. Oba kandidáti prozatím prezentují snahu alespoň zčásti zabránit fiskálnímu útesu. Oba kandidáti prezentují vzhledem k ekonomice smíšené programy.
Josef Kvarda
Analytik
HighSky Brokers