Z čeho pramení tak silný pesimismus na trhu? Odpověď je vcelku jasná, USA čeká období tvrdého vyjednávání mezi republikány a demokraty ohledně daňové politiky a rozpočtových škrtů. Existuje riziko, že se znesvářené strany nedohodnou, což by vedlo k pádu z již notoricky známého Fiskálního útesu. Tedy automatickým škrtům, a to by mělo za následek pád ekonomiky do silné recese. Právě dnes odpoledne začne první kolo vyjednávání zprostředkované Obamou. Nedá se sice čekat, že by se republikáni s demokraty dohodly hned na první schůzce, ale následné proslovy jejich představitelů mohou přinést vodítko ohledně toho, jak vážné jsou jejich rozepře či jestli jsou ochotni k přijetí kompromisu v zájmu ekonomiky USA.
Asijské indexy předvedly smíšený vývoj. Čínský Shanghai Composite i korejský Kospi poklesl o 0,77 %, resp. o 0,53 %. Silný nárůst však zaznamenal japonský Nikkei 225 díky spekulacím, že po blížících se volbách (pravděpodobným vítězem současná opozice) dojde k vyššímu tlaku na centrální banku a ta znovu přikročí k monetárním stimulům.
Situace v eurozóně se stále nijak výrazně nelepší. V současnosti jsou trhy zaměřeny hlavně na dění v Řecku a blížící se schůzku ministrů financí EZ. Ti by na svém jednání k 20.11. měli rozhodovat o tom, jak zacelit díru v řeckém rozpočtu vzniklou oddálením rozpočtových cílů o 2 roky. Současným cílem tak je snížit řecké zadlužení na 120 % HDP do roku 2022.
Dnes očekáváme:
Kromě jednání ohledně řešení fiskálních problémů USA bude mít dnes na trhy významnější vliv jen jedno makrodatum, a tím je vývoj průmyslové produkce v USA za říjen. Zvýšenou volatilitu také přinese expirace opčních akciových kontraktů a následné prodeje či nákupy jak těchto derivátů, tak samotných akcií s cílem znovu dobudovat svá portfolia.
Kompletní Ranní komentář ke stažení zde. (342,86 KB)