Shrnutí týdne – Nervozita přetrvává, akcie pokračují v poklesu

16.11.2012 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Uplynulý týden se na finančních trzích opět nesl v duchu nervozity. Investoři s napětím sledovali jednání ve Spojených státech o “fiskálním …

Uplynulý týden se na finančních trzích opět nesl v duchu nervozity. Investoři s napětím sledovali jednání ve Spojených státech o “fiskálním útesu“ a pozornosti neuniká ani situace v Evropě. Negativní zprávy přicházely z Japonska. Americké akciové indexy pokračovaly v poklesu, dluhopisy stagnovaly. Pod prodejní tlak se dostal japonský jen. Na komoditních trzích prudce posílil pomerančový koncentrát a dařilo se i ceně kakaa, zemnímu plynu nebo paládiu. Naopak poklesu se dočkala káva, sója nebo pšenice.

Makroekonomické události

Nervozitu na finančních trzích vyvolávaly v uplynulém týdnu především obavy z “fiskálního útesu“ ve Spojených státech, situace v Evropě, kde se odkládá pomoc Řecku a v neposlední řadě i makroekonomické statistiky z Japonska, které ukazují na recesi třetí největší ekonomiky světa. Hrubý domácí produkt v Japonsku poklesl v uplynulém čtvrtletí o 3,5 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali pokles o 3,4 procenta. V případě makroekonomických statistik z USA zklamala data o maloobchodních tržbách (-0,3% vs. oček. -0,1%), o průmyslové aktivitě v oblasti Filadelfie (-10,7 vs. oček. +4,5) a především žádosti o podporu v nezaměstnanosti, které se zvýšily o 78 000 na 439 000 (oček. 376 tis.). Spotřebitelské ceny naplnily očekávání, když meziročně vzrostly o 2,2%.

Akcie, dluhopisy, měny

Na akciových trzích pokračoval sestupný trend. Investory znervózňuje výsledková sezóna, která je prozatím smíšená. Pod prodejním tlakem i nadále zůstávají akcie společnosti Apple (AAPL), které propadly na nekolikaměsíční minima. Evropské i americké státní dluhopisy stagnovaly. Na měnových trzích se dostal pod prodejní tlak japonský jen poté, co makroekonomické statistiky naznačují, že třetí největší ekonomika světa bojuje s recesí. Pravděpodobnost dalšího zásahu centrální banky se zvyšuje, což je pro měnu nepříznivá zpráva.

Komoditní trhy

Na komoditních trzích se dařilo pomerančovému koncentrátu, zemnímu plynu, kakau nebo paládiu. Pod prodejním tlakem byla naopak káva, sója nebo pšenice.

Cena pomerančového koncentrátu v průběhu uplynulého týdne prudce posílila. Příčinou byly obavy investorů z chladného počasí, které by mohlo v nejbližších dnech a týdnech poškodit úrodu na Floridě. Commodity Weather Group očekává, že se teploty na východním pobřeží USA budou na konci listopadu pohybovat o 1,7 stupně Celsia pod normálem. Cenu podporovaly i zprávy o pozastavení dodávek pomerančů z Brazílie do EU poté, co v nich bylo nalezeno houbové onemocnění. Zákaz dovozů by mohl podpořit poptávku po pomerančích ze Spojených států, které jsou největším konkurentem Brazílie.

Ceně sóji nepřejí zprávy o vyšších zásobách. Ministerstvo zemědělství USA zvýšilo ve své poslední zprávě odhad globálních zásob sóji na 60 milionů tun, což je o 4,3% více oproti predikci z předchozího měsíce.

Na trhu s pšenicí stály za pozornost zprávy o poklesu exportů z USA. Vývozy pšenice ze země v marketingovém roce začínajícím 1. červnem poklesly meziročně o 12% na úroveň 10,8 milionu tuny. Podporou byly i zprávy o možných nižších dodávkách komodity z oblasti kolem Černého moře. Ministr zemědělství Ukrajiny Mykola Prysyazhnyuk údajně prohlásil, že by země mohla na konci listopadu dočasně omezit vývozy pšenice. Nižší vývozy se očekávají i v případě Ruska, které bylo v minulém roce třetím největším exportérem komodity na světě. Prezident Russia’s Grain Union upozornil na snižující se vývozy ze země, které jsou způsobeny vysokými cenami na domácím trhu. Proto se ruským zemědělcům nevyplácí pšenici exportovat.

Společnost Johnson Matthey, největší výrobce katalyzátorů na světě, uvedla, že na trhu s platinou bude tento rok zaznamenaný deficit v objemu 400 tisíc uncí, což by bylo nejvíce od roku 2002. V minulém roce byl přebytek ve výši 430 tisíc uncí. Produkce paládia bude o 915 tisíc uncí nižší oproti spotřebě, přičemž minulý rok byl trh v přebytku 1,26 milionu uncí. Příčinou je nejen stávka v Jižní Africe, ale i menší těžba v Rusku.

International Energy Agency (IEA) snížila odhad růstu poptávky po ropě. Spotřeba se bude ve čtvrtém čtvrtletí pravděpodobně pohybovat na úrovni 90,1 milionu barelů denně, což je o 0,3% méně oproti předchozí předpovědi. Celoroční spotřeba by se měla pohybovat na úrovni 89,6 milionu barelů.

Plyn zamířil vzhůru. Teploty by se v prosinci sice měly ve Spojených státech pohybovat na nadprůměrných úrovních, avšak v průběhu dalších měsíců podle odhadu Commodity Weather Group poklesnou, což povede k meziročnímu růstu spotřeby plynu o 13%. Zima by měla být v USA (od 1. prosince do 28. února) o 21% chladnější oproti předchozímu roku.

Vzhůru zamířila i cena kakaa. Podporou byly zprávy z Pobřeží slonoviny, kde prezident rozpustil parlament. Země je největší producent kakaových bobů na světě. Až 40% globální produkce pochází z tohoto regionu.

V neposlední řadě stál za pozornost report organizace World Gold Council, který informoval o nižší fyzické poptávce po zlatě. Celková globální poptávka po zlatě klesla ve třetím čtvrtletí meziročně o 11%.
 

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE