Shrnutí týdne – Opatrné obchodování na trzích, výprodeje zemního plynu

30.11.2012 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Obchodování na finančních trzích se v uplynulém týdnu neslo ve znamení opatrnosti. Mírného růstu se dočkaly akciové indexy. Vzhůru ovšem …

Obchodování na finančních trzích se v uplynulém týdnu neslo ve znamení opatrnosti. Mírného růstu se dočkaly akciové indexy. Vzhůru ovšem překvapivě zamířily i dluhopisy. Na měnových trzích jsme byli svědky stagnace. V případě komodit zaznamenalo prudké zhodnocení dřevo. Růstu se dočkala i káva Arabika a Robusta. Pod silný prodejní tlak se naopak dostal zemní plyn.

Makroekonomické události

Z makroekonomických statistik ze Spojených států pozitivně překvapily objednávky statků dlouhodobé spotřeby, které v říjnu stagnovaly, přičemž se očekával pokles o 0,8%. Case-Shiller index potvrdil oživení trhu nemovitostí v USA, když ceny ve 20 největších městech vzrostly v září meziměsíčně o 0,4%. Očekávání překonala spotřebitelská důvěra (73,7 vs. oček. 72,8). Zklamáním byly naopak prodeje nových domů (368 tis. vs. oček. 387 tis.) a údaje o růstu HDP (+2,7% vs. oček. +2,8%).

Za pozornost stály i zprávy z Japonska. Průmyslová produkce v zemi překvapila analytiky, když v říjnu vzrostla meziměsíčně o 1,8 procenta. Produkce elektronických součástek vzrostla meziměsíčně o 14,7 procenta, což je nejlepší výsledek od roku 1998. Spotřebitelské ceny zůstávají nezměněny, přičemž analytici očekávali pokles o 0,1 procenta. Míra nezaměstnanosti stagnuje na úrovni 4,2 procenta. Maloobchodní prodeje propadly v říjnu meziročně o 1,2%, což je největší pokles za 11 měsíců. Ke konci týdne japonská vláda schválila již druhý fiskální stimulační balíček ve výši 10,7 miliardy dolarů. Jeho cílem je podpořit slábnoucí ekonomiku.

OECD v průběhu týdne snížila výhled růstu globální ekonomiky. Hlavní příčinou je dluhová krize v eurozóně, která je v současnosti považována za největší riziko pro globální růst. Organizace vyzvala centrální banky k dalšímu uvolňování měnové politiky, a to v případě, že politici nenaleznou řešení dluhové krize. Globální ekonomika by měla v letošním roce růst o 2,9%, v roce 2013 o 3,4%.

Řecko obdrželo další finanční pomoc ve výši 44 mld. eur. Zároveň byly zmírněny podmínky pomoci. Byla snížena úroková sazba o 1%, prodloužena splatnost půjček o 15 let a v prvních 10 letech odloženo splácení úroků.

Dluhopisy, měny, akcie

Americké i evropské státní dluhopisy zamířily v uplynulém týdnu vzhůru. Dařilo se i některým bondům problematických zemí Evropy (např. italským). Akciové indexy mírně posílily. Investoři i nadále bedlivě sledují situaci kolem řešení “fiskálního útesu“ v USA a zprávy o dluhové krizi v Evropě. Na měnových trzích jsme byli svědky stagnace.

Komodity

Na komoditních trzích vyrazila vzhůru cena dřeva. Výraznější růst však zaznamenala i káva Arabika či Robusta. Pod prodejní tlak se naopak dostal zemní plyn.

Cena plynu v průběhu týdne prudce poklesla. Příčinou byl překvapivý růst zásob ve Spojených státech a nepříznivé předpovědi počasí. Pravidelná statistika odhalila růst o 4 miliardy stop kubických na 3,877 bilionu stop kubických. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali pokles o 9 miliard. Teplé počasí vede k nižší spotřebě. Zásoby jsou v současnosti 5,2 procenta nad pětiletým průměrem. MDA Weather Services predikuje do 8. prosince nadprůměrné teploty na většině území USA. Společnost Weather Derivatives očekává v období od 5. do 9. prosince o 25 procent slabší topnou sezónu oproti normálu. V týdnu končícím 24. listopadu byla topná sezóna o 18 procent pod normálem. Přibližně 50% amerických domácností využívá k vytápění plyn.

Trh s mědí zůstane s největší pravděpodobností v deficitu i v první polovině příštího roku. Banka Barclays odhaduje, že poptávka překoná v prvních 6 měsících příštího roku nabídku o 316 000 tun. Statistika International Copper Study Group odhalila, že produkce ve světě zaostává za spotřebou od roku 2010. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávají, že by se průměrná cena rudého kovu mohla ve druhém čtvrtletí zvýšit o 6% na 8300 dolarů za tunu. Globální poptávka by se v příštím roce měla zvýšit o 3,4% na 20,85 milionu tun. V roce 2012 vzroste pravděpodobně o 1,5%. Nabídka se zvýší o 3,5% na rekordní úroveň 20,83 milionu tun. Beijing Antaike Information Development odhaduje, že by se poptávka po mědi v Číně, která je zodpovědná za 41% globální spotřeby, měla zvýšit o 5,5% na 8,1 milionu tun. Zásoby mědi na LME poklesly v tomto roce o 33% na 249 975 tun. Zásoby ve skladech v Číně naopak vzrostly na rekordních 700 000 tun. Zásoby monitorované Shanghai Futures Exchange se více jak zdvojnásobily na 205 933 tun.

Rabobank International zveřejnila analýzu, dle které nebude v příští sezóně stačit nabídka kávy uspokojovat globální poptávku. Dle zmíněné analýzy by v marketingové sezóně začínající v říjnu 2013 měla sklizeň v Brazílii vstoupit do druhé poloviny dvouletého cyklu, kdy jsou zpravidla nižší výnosy z úrody. Za zmínku jistě stojí i fakt, že k 20. listopadu drželi spekulanti největší objem krátkých pozic v Arabice od roku 2006.


 

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku